Европа дава начало на нов амбициозен проект, който цели в продължение на година да бъде осигурена възможност за хората от целия съюз да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общото европейско бъдеще.
92% от европейците биха искали да имат роля при вземането на решения, свързани с бъдещето на ЕС. Това показват данни от проучване на „Евробарометър“. На подобно мнение са и анкетирани граждани на Благоевград.
От 19 април гражданите от цяла Европа вече имат възможност да представят вижданията си по всяка важна според тях тема в специално изработена многоезичната цифрова платформа. Европейците ще могат също така да видят какво предлагат другите, да коментират и да дават подкрепа за идеи.
"Светът се променя бързо. Има нови предизвикателства и тези предизвикателства са по-големи от държавите в Европейския съюз. Светът повече не е съсредоточен около Европа, а около страни като Русия, Китай, Индия, Съединените щати и за съжаление, е все по-малко демократичен и все по-авторитарен. Как ще защитаваме в този нов свят нашите идеали, принципи, интереси? Как да създадем нови пространства за реформа въз основа потребностите на гражданите? Големият въпрос е как ще се справим? Това ще бъде основната ни задача в следващите 9 месеца.“, заяви съпредседателят на Изпълнителния съвет Ги Верховщадт, който даде началото на Конференцията в Европейския парламент в Страсбург.
Българският заместник-министър на външните работи Румен Александров участва в пленарно заседание на Конференция за бъдещето на Европа, която се включи чрез видеоконферентна връзка. Той oпрeдeли Кoнфeрeнциятa кaтo oтличнa възмoжнocт зa aмбициoзeн oбмeн нa мнeния, ocoбeнo c oглeд прeoдoлявaнe нa пaндeмиятa oт СОVID-19 и изгрaждaнe нa кaпaцитeт зa уcтoйчивocт към бъдeщa кризa, кaктo и зa фoрмирaнe нa бъдeщeтo нa cлeдвaщитe пoкoлeния.
Конференцията за бъдещето на Европа представлява поредица от дебати и дискусии, инициирани от гражданите. Събитието е първо по рода си и предлага нов обществен форум за открит, приобщаващ и прозрачен дебат с гражданите по редица ключови приоритети и предизвикателства.
Европейските граждани ще се срещнат през септември и октомври, за да оформят предложенията си за предстоящите дебати в парламентa, а европейските институции са се ангажирали да изслушат направените препоръки и да предприемат действия по тях. Очаква се Конференцията да достигне своя финал до пролетта на 2022г.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..