Парламентарната комисия по околна среда към Европейския парламент определи позицията си по законодателство, целящо по-добро справяне със здравни кризи като пандемията от COVID-19. Предложението предвижда изготвянето на план за подготвеност за здравни кризи и по-добра система за наблюдение за идентифициране на заплахи, информира заместник-председателят на комисията Радан Кънев.
“Става дума за един голям законодателен пакет – Здравния Европейски съюз, който в момента макар и да има в перспектива още идеи, съдържа три основни законопроекта. Единият е свързан със задграничните зарази в рамките на ЕС: заплахи от презгранични зарази, а другите два са увеличаване на мандата и на правомощията на Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести. Общата концепция на всички тези норми е ясна: Ес да може да действа като цяло по силно и по-координирано“
На какво ни научи пандемията от COVID-19 и адекватно ли реагира ЕС на тази здравна криза?
„В първите месеци Ес показа, че не е готов да реагира общо и достатъчно бързо на подобни кризи. Имаше проблем и с координацията на различните държави. Европейската лекарствена агенция и на Агенцията за заразни болести нямаха компетенцията да действат по-адекватно. Нямаха бюджета и човешкия ресурс. Ковидът ни припомни, че във вирусите няма национални държави“
За мерките, които предприема ЕС през 2021 г., за да намали ефекта от пандемията от коронавируса и подпомогне възстановяването, Радан Кънев заяви:
„Основната идея е създаването на едно звено към Европейския център за заразни болести за оперативно бързо реагиране, за да може при здравни кризи да помогне на съответната държава, на място“.
През 2021 г. приоритетите на Европейския съюз са свързани с ускоряването на ваксинациите и подобряване на лечението, укрепване на икономиката и заетостта, осигуряването на възможности за пътуване и подпомагане на партньорски страни в борбата им за справяне с пандемията, категоричен е Радан Кънев.
„ЕК пое ангажимент да купи ваксини за всички европейски граждани. В момента в Европа ваксини има за абсолютно всеки. В повечето европейски държави ваксинацията достигна темпото на Обединеното кралство и САЩ. Това недоверие в институциите в България, премесено с много пропаганда, води до ниски нива на ваксинация при наличието на ваксини за всеки гражданин“
Радан Кънев очерта приоритетите на Евросъюза, свързани с борбата с пандемията: създаването на общи понятия и мерки, ваксинационният паспорт вече влезе в сила, необходимо е да се уеднаквят правилата и понятията.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..