Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Европейският COVID сертификат рестартира възможностите за туризма


Целта на цифровия сертификат на ЕС за COVID е да улесни безопасното и свободното движение в рамките на ЕС по време на пандемията от COVID-19. Всички европейци имат право на свободно движение — включително когато не разполагат със сертификат, но той ще улесни пътуването, като ще помогне на притежателите му да бъдат освободени от ограничения, като например карантина.

 „Цифровият сертификат на ЕС за COVID е достъпен за всички и обхваща направена ваксинация срещу COVID-19, направен тест и преболедуване. В последния изброен случай сертификатът ще е валиден само 180 дни след първия положителен резултат от теста.“, обяснява Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България.

Документът се издава безплатно от националните органи в държавите-членки на Европейския съюз при поискване и се признава от всички 27 държави-членки на ЕС, както и от Лихтенщайн, Исландия, Норвегия и Швейцария. Сертификатът може да се съхранява на смартфон или таблет и може да бъде издаден от центрове за извършване на тестове и здравните органи по преценка на отговорните национални органи и трябва да бъде предоставен и в печатна версия с QR код при поискване на гражданина. QR кодът в удостоверенията на пътниците ще бъде проверяван първо от наземните оператори, а след това и от служители на граничен контрол, без да се обработват или съхраняват лични данни.

„Трудно се пътува в момента. Миналата година беше почти невъзможно, но фактът, че имаме вариант за решение на проблема, какъвто се явява цифровия сертификат, ще даде нова възможност за рестарт, включително и на индустрията на туризма.“, смята проф. д-р Мария Станкова – зам.-декан на Стопанския факултет при Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград. Това мнение подкрепя и доц. д-р Елена Ставрова – ръководител на катедра "Финанси и отчетност".

Съгласно новите правила държавите членки трябва да се въздържат от налагане на допълнителни ограничения за пътуване на притежателите на цифрови сертификати на ЕС за COVID, освен ако те са пропорционални и необходими за опазване на общественото здраве.

Освен това Комисията пое ангажимент по линия на Инструмента за спешна подкрепа, за да подпомогне осигуряването на тестове на достъпни цени.

Здравният сертификат е валиден 12 месеца. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29