Колективният роман „Нестинарски танц“ бе представен тази вечер в Градската художествена галерия в Благоевград. Той е написан е от 12 млади български автори, които разказват обща история. В литературното приключение се включват Александър Макелов, Богомил Добрев, Десислава Дюлгерян, Дилян Георгиев, Кръстю Мушкаров, Любомир Кючуков, Пламена Петрова, Светлин Къров, Снежана Ташева, Спасимир Тренчев и Цветелина Александрова, Таня Мирчева. На представянето присъстваха двама от авторите – Таня Мирчева и Спасимир Тренчев, който е от Благоевград.
„Нестинарски танц“ – един литературен проект, посветен на българската история и културното ни наследство. Първоначално, стартира като радио роман по БНР – Програма "Христо Ботев" и се превръща в един от най-успешните и най-дълго задържали се в ефира на БНР. Впоследствие, излиза от печат хартиената му версия, която бе представена пред благоевградските читатели.
„Изначалният замисъл беше да включим млади български автори, но на мен ми се искаше сюжетът да бъде свързан със силен мотив от българската култура. Нещо, което ни отличава и което си струва да бъде представено пред младите хора по един увлекателен и достъпен начин, за да направим моста между един съвременно написан фентъзи роман и нашите традиции, каквато е нестинарството, една от най-изключителните“ – коментира за Радио Благоевград Таня Мирчева, по чиято идея е създаден романът. Тя съобщи, че вече работи по подобен, но международен проект.
Любопитното е, че всеки автор продължава историята на предходния, без да знае, как ще завърши сюжетът до края на романа. Книгата е плод на една импровизация, която провокира въображението на творците и читателите.
„Трябваше всеки един от нас да синхронизира всички останали глави, написани от другите автори. Да разбере, какви са взаимоотношенията между персонажите, да види как върви сюжетът, за да разбере, какво още може да добави към него, за да може да стане по-интересен и вълнуващ“ – сподели Спасимир Мирчев, който е автор на втората глава на романа „Нестинарски танц“.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..