Българското военно гробище на гара Дреново, в Република Северна Македония, е осквернено - информира Фондация „Македония“. На публикувани снимки в интернет ясно се вижда как покрай гробовете се изгражда магистрален път. Костите на нашите воини са унищожени и това не е първото българско гробище в Република Северна Македония, което е обект на вандалски прояви.
„Две български военни гробища са направо унищожени. Те се намират на около километър едно от друго, на около 5 километра от град Кавадарци в Република Северна Македония. Гробищата са от Първата световна война и са на над 400 български войници, които са загинали за свободата на българите в Македония, тъй като тогава по-голямата част от населението на Вардарска Македония се е определяло като българско“ – съобщи за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“.
Той уточни, че първото гробище е на Първа полева болница към 8-ма Тунджанска дивизия. Там са погребани млади български войници от Хасково и Ямбол.
„Костите им са били там в продължение на над 100 години. През 2018-2019 г., властта в Северна Македония съвсем умишлено, прекарвайки трасето на строяща се и в момента магистрала, унищожава напълно техните кости. От това гробище е останал само паметният знак, който е от масивен камък с надпис върху него, че това е военно гробище на Първа полева болница. Паметният знак се намира на ръба на 30-метрова пропаст и има опасност и самият паметен знак да бъде унищожен“ – съобщи още Виктор Стоянов.
Другото гробище е при гара Дреново. Там са погребани 193 български войници и офицери на площ около 2000 кв. метра. Цялата тази площ в момента е заета от трасето на магистралата, която минава на метри от паметния знак. До голяма степен там паметният знак е оцелял, защото се намира в частен терен и собственикът пожелал той да бъде запазен. Самите кости и там са унищожени напълно, както и при първото гробище.
„Властта в Северна Македония знае за тези гробища, защото те са регистрирани и в Министерство на отбраната в България и в годините на нашите официални отношения са маркирани като официални военни гробища. Тоест, тук не можем да говорим за някакво случайно събитие, за незнание, че тези паметници съществуват. Това означава, че отношението на властта в Скопие е умишлено вражеско“ – категоричен е председателят на Фондация „Македония“.
Той сподели, че вече има реакция от българската страна. България започва свое разследване. Фондация „Македония“ очаква и ООН да извърши разследване за нарушение на Женевската конвенция от страна на Република Северна Македония. Очаква се реакцията и на европейските институции.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..