Читалищната библиотека в Сатовча обогати книжния си фонд с около 120 нови заглавия, благодарение на спечелен проект на Министерство на културата „Библиотеките – съвременни центрове за четене и информираност-2021“. Предстои работата по усвояване на изданията и стигането им до читателите.
„За новополучените книги аз още не мога да се нарадвам. За трета поредна година участваме и този път ни възнаградиха. Сега започвам работа по усвояването, но окото ми е постоянно в тях и сърцето ми е много благодарно, че се стигна до тук. Ние никога не сме имали издания на някои автори, макар и класически, толкова търсени и модерни автори, като Тери Пратчет, като Джорд Мартин и много други“ – сподели с вълнение за Радио Благоевград Анна Начева, читалищен библиотекар в Сатовча.
Акцент в проекта са българските автори и заглавия. Вече са налични заглавия като „Кръв от къртица“ на Здравка Евтимова, на Георги Господинов „Физика на тъгата“, книгите на Лидия Ковачева, които са били много търсени, разнородна литература за възрастни.
Млаките читатели на библиотеката също ще се радват на богати колекции от приказки, митологии, гатанки и пословици за деца.
„В „Детският отдел“ имаме най-голямо текучество, защото много бързо се изхабяват книжките, но аз се радвам, че е така. По-добре да е така, отколкото една книга да събира прах и да не е докосната от никого. Половината от литературата е за „Детския отдел“ – допълни Анна Начева.
Сред заглавията за децата са – „Любими приказки“, „Хрониките на Нарния“, новите книги на Пратчет и Толкинг, „Небивалици“ на Доналд Бисет и много други.
„Страшно съм благодарна, че го има този проект. Хубаво е да има повече подобни проекти за малките библиотеки. Наясно сме, че парите никога не стигат, но сме доволни и на малкото. С нетърпение очакваме да усвоим книгите, с които да раздаваме нашите читатели“ – съобщи още читалищният библиотекар в Сатовча Анна Начева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Анна Начева:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..