От полунощ влязоха в сила новите противоепидемични мерки, според които зеленият сертификат вече е задължителен за местата, където може да има струпване на хора на закрито – заведения, кина, театри, фитнеси и спортни зали, както и търговски обекти на 300 кв. метра. Той се изисква и за служителите в тези обекти. Без зелен сертификат можем да посещаваме само хранителни магазини, банки и аптеки.
Спокойно започна работният ден в един от големите благоевградски молове. Двама охранители проверяваха всеки клиент или служител в търговски обект за притежанието на така наречения, зелен сертификат – документ за ваксинация, преболедуване или антигенен тест. Глобата за тези, които не притежават такъв документ, е от 300 до 1000 лв. за физическо лице и до 1000 до 3000 лева за юридическо. Лицата до 18 г. могат да посещават търговския обект без сертификат, обясниха охранителите.
„Нямаме право да искаме лична карта, само в случай, че имаме съмнение в човека, който показва сертификата. Тогава, той може да покаже от разстояние личната си карта, при криминални случаи можем да сигнализираме и органите на реда. Но, засега нямаме проблеми, те хората си знаят. Минават, показват си сертификата и продължават“ – обясниха служители от охраната в мола.
Първите посетители в мола бяха тръгнали не на пазар, а да изпият сутрешното си кафе в кафенето, намиращо се на последния етаж.
„Ето нашите сертификати, отиваме на кафе, както всяка сутрин. Тези мерки не ни притесняват, щом имаме сертификат, всичко е наред“ – споделиха две дами, които бяха тръгнали да изпият сутрешното си кафе в мола.
„Ние си познаваме по физиономия постоянните клиенти, тези които не познаваме, ги предупреждавахме, че от днес ще могат да влизат само със сертификат. Ние с колегата също имаме зелени сертификати“ – казаха още от охраната и припомниха, че има и глоби, но те не ги налагат, а само служителите на РЗИ, които също трябва да притежават зелен сертификат за да правят проверките.
„Не съм ваксиниран и нямам зелен сертификат. Ще се ваксинирам, когато пуснат руската ваксина“ – коментира възрастен човек, който бе тръгнал към аптеката в мола, за която не му трябва сертификат.
„Имам сертификат, но нямам маска, сега ще си купя“ – призна друг посетител.
„Аз съм ваксинирана, но не нося сертификата си, а той е ученик“ – сподели майка, която бе дошла със сина си да пазаруват, но не бе допусната в мола, защото не носеше зеления си сертификат. Синът й можеше да влезе, защото е под 18 г., но те решиха, че ще дойдат отново заедно.
Служителка в едно от магазинчетата в мола съобщи, че току – що си е направила бърз антигенен тест, но обмисля варианта да се ваксинира, защото така, все пак трябва да отделя средства, дори и за безплатните тестове, тъй като при тях се заплаща манипулацията, в размер на 10 лева.
Затруднение с показване на зеления сертификат, запазен в устройството на мобилния си телефон, имаше по-възрастен мъж, който след повторен опит успя да увери охраната, че има необходимия документ.
„Тези мерки не ме затрудняват, просто всеки трябва да проумее, че времето е такова и трябва да има ред и дисциплина“ – коментира още възрастният човек.
Чуйте подробностите в репортажа на Биляна Славчева:
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..