Юбилеят бе отбелязан с представяне на една специална документална изложба, която проследява първите стъпки на киното в България. „Изложбата е изключително образователна, с много богат, интересен архив, илюстрирани са всички знакови събития, свързани с навлизането на киното в България. Към тази изложба има архивно-документален филм „Пристигането на влака на киното в София“, който е достъпен в YouTube канала на Факултета по изкуствата и отделно може да се гледа в YouTube. Когато отпаднат мерките, самата изложба може да се разгледа в 8-ми корпус на университета“ – това каза за радио Благоевград доц. д-р Ирина Китова, преподавател в катедра „Телевизионно и кино изкуство“ във Факултета по изкуствата.
Доц. д-р Ирина Китова е възпитаник на тази катедра и е завършила втория випуск от 1993 г. „Животът ми е свързан както с преподаването в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, така и с правенето на филми, на културни проекти, развитието на мрежите от кина и всъщност аз съм живото доказателство, както и още много бивши студенти и колеги, които действат в този пласт на културното поле“ – допълни доц. д-р Ирина Китова. Специалностите обхващат целия спектър – режисура, операторско майсторство, монтаж, продуцентство и актьорско майсторство. „Цялото това културно поле е застъпено като образование вече 30 години. Имаме много сериозна докторантска програма, в която много хора защитават изключителни научни разработки. Имаме магистърска програма „Театрална режисура“. Устойчивото развитие през годините бележи това разширяване по отношение на специализациите. Интересът е голям към всяка една нова специалност, както и към тези, които са си от създаването на катедрата. Интересът е устойчив, ние имаме изключително талантливи студенти, които после се реализират по прекрасен начин като професионалисти и това е голямата атестация за тези 30 години“ – каза още доц. д-р Ирина Китова.
Студентите от катедрата участват във Фестивала на изкуствата по повод 45 години от създаването на ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград със специални премиери на три филма, които са създадени в ситуация на пандемия, „чисто топли“ от 2020 г. и 2021 г. „Искам да поздравя студентите за куража и за мотивацията да работят, въпреки по-сложните условия, в които се обучават. Филмите са доста добри. Единият е по-експериментален, експресивен, една комедия и един много хубав документален филм представят нашите студенти като работа в екип и така, много хубаво, качествено кино може да видите в рамките на тези онлайн прожекции на премиерите на филмите“ – допълни още доц. д-р Ирина Китова.
Честит юбилей и още много успехи!
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..