Предстои смяна на ръководствата на общинските дружества в Благоевград. Това е един от акцентите, които ще бъдат разгледани на утрешната сесия на Общинския съвет в Благоевград – съобщи на пресконференция днес кметът на Благоевград, Илко Стоянов.
Градоначалникът вече е получил молба за напускане по лични причини, от управителя на Общинското дружество „Благоевград Инвест“, Венцислав Атанасов.
Освен това, кметът на Благоевград е внесъл предложение за провеждане на конкурс за избор на нов управител на онкодиспансера „Свети Мина“ в Благоевград, което също ще бъде разгледано на утрешното заседание на местния парламент.
„Последният конкурс за длъжността е проведен през месец септември 2015 г., което налага провеждането на нов избор. Нямам конкретни забележки към д-р Георгиев, но имам друга визия за болницата и затова предлагам друг човек да ръководи тази болница, с който да работя в тясно сътрудничество. Моето предложение за временно изпълняващ длъжността управител е за д-р Теодор Велчев, което ще бъде разгледано на утрешната сесия. Има идея да бъде преструктурирана онкоболницата в специализирана, 100% общинска болница, която няма да бъде многопрофилна. Ще бъдат развити допълнителни отделения, например по кардиология или хирургия, така че досегашната дейност да бъде надградена“ – коментира кметът Илко Стоянов.
Той съобщи още, че е изпратил писмо до здравния министър с настояване да бъде отменена заповедта, с която се преустановява дейността на двете неврологични отделения в Благоевград, поради превръщането им в отделения за лечение на COVID-19.
„Поради тази причина, пациентите с неврологични заболявания трябва да бъдат пренасочвани към болниците в Сандански и Петрич, което не е нормално и трябва да се преосмисли тази заповед“ – сподели още градоначалникът. Той съобщи, че ще бъде разгледано и предложение за създаване на ново общинско дружество, което ще подготвя провеждането на фестивали и културни събития. То ще бъде търговско дружество, което ще се издържа от собствени приходи.
Илко Стоянов коментира липсата на взаимодействие и разбирателство с ръководството на Районната здравна инспекция – Благоевград. Според кметът, няма никаква комуникация между двете институции. Последният пример е отпреди ден, когато служители на Общинския инспекторат при извършване на рутинни проверки са били санкционирани от служители на РЗИ-Благоевград, че нямат зелени сертификати.
Градоначалникът бе категоричен, че това е неправомерно и обясни защо.
По повод отношението на кмета към Ансамбъл „Пирин“ и освобождаването на директора Петьо Кръстев, кметът на Община Благоевград съобщи, че му престои среща с представители на ансамбъла, за да обсъдят създадената ситуация.
„След като Мирослав Димитров беше възстановен на работа, отидох при ансамбъла и им казах, че не разбирам от изкуство, но това не означава, че като кмет на тази община, аз не нося отговорност за този ансамбъл. Това, което ме изненада е, че Петьо Кръстев има друг основен трудов договор. Това е допълнителен трудов договор. Това означава, че той се е посветил преди всичко на нещо друго и, че резултатите от този конкурс практически, той е избрал да не ги уважи. Конкурсът е проведен за титуляр на мястото, който трябва да работи на пълен работен ден и да се посвети на ансамбъла. Само, че след като разгледах документите се оказва, че това не е така. Временно изпълняващ ще бъде Мирослав Димитров, конкурс ще има и в него ще има широко участие на хора от сферата на изкуството, повече от сферата на администрацията, нека така да го кажа“ – съобщи още Илко Стоянов.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..