От 11 ноември в България бяха въведени зелените сертификати, получени след изследване на антитела. Сертификатът е за хората, прекарали безсимптомно, или за тези, които сами са се тествали с тест от аптеката. „Изискването е лабораторното изследване да бъде извършено и – съответно – ако стойностите надвишават определените от експертите нива, човек да може да получи сертификат, който ще е валиден 90 дни“, заяви при въвеждането на тази възможност министър Стойчо Кацаров. Документът ще важи само на територията на страната.
Европейската комисия обсъди възможността да се издава сертификат при откриване на антитела. Засега тази възможност не е достатъчно подкрепена от науката, смятат експерти. В Европа специалистите продължават да следят този въпрос, заяви говорителят на комисията и допълни – може да предложим промени, ако има нови научни насоки. Все още няма достатъчно яснота, за да се направи такава препоръка. Такава е тезата и на българския евродепутат Радан Кънев, който е член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните към Европейския парламент.
Издаването на зелен сертификат след изследване на антитела не е полезна стъпка, категоричен е Радан Кънев.
Въвеждането на такъв зелен сертификат ще обезкуражи хората да се ваксинират, смята българският евродепутат.
Европейският цифров COVID-сертификат е предвиден само за облекчения при пътуване, посочват от Европейската комисия. Останалите цели, за които сертификатите се използват, се определят от държавите в ЕС, е заявил говорителят на комисията, цитиран от БТА.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..