Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският дух, култура и история показаха ученици от Благоевград в Португалия

Екип от учители и ученици от Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“ се завърнаха от посещение в град Алмада, Португалия. Обменът бе осъществен по програма „Еразъм+“. Проектът, по който работят с училищата партньори от няколко европейски държави е „Споделяне на нашето културно, историческо и артистично наследство“. Ето какво споделиха директорът на гимназията Антон Драгоев и Весела Янчовска, преподавател по английски език.

Весела Янчовска, преподавател по английски език в Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“:

„Едно от предизвикателствата да започнем работа по този проект е не само да се върнем към нашите корени, но и да накараме учениците  да осмислят своята идентичност и да проявяват повече интерес към езика, защото езикът отваря врати.  Учениците тръгват несигурни, съмняват се дали говорят добре английски, дали ще ги разберат, дали са научили достатъчно... Притеснени са видимо първия ден, след втория ден вече падат бариерите, падат задръжките.

Пътуваше един ученик със СОП. Изключително сме изненадани от неговата креативност, от начина да се справя и да комуникира. Нахъсан, прибира се, показва снимки, разказва, изключително мотивиран. Завързал е приятелства, споделя снимки, споделя опит, споделя много емоции. Ние бяхме изненадани от неговата емоционалност, и не само неговата, разбира се. Такъв е опитът ни и от Испания. Беше много трогателно на раздяла. Сякаш е еднакъв манталитетът, много силна привързаност от приемните семейства към учениците и обратно.

Трудно ни е в период на пандемия да намерим ваксинирани ученици. Това е едно от изискванията, за да пътуват повече ученици. Вече имаме кандидати, от тези, които са пътували. Съгласни са да се ваксинират, ако трябва и три игли, но да тръгнат пак. Защото са се сблъскали с емоцията, с истинското приятелство, с истинската култура. Сега за Франция ще пътуваме трима заради проблема с ваксините.“

Антон Драгоев, директор на Благоевградската професионална гимназия „Ичко Бойчев“:

„Изключително съм щастлив, че успяхме да спечелим този проект по програма „Еразъм“ и се радвам, че в тези трудни времена на пандемия успяваме да осъществяваме мобилностите по проекта. Бих допълнил, че съм изключително радостен от това, нашите ученици да се върнат към своята идентичност и да опазват традициите, но и да ги показват, разпространяват. И да се сблъскат и с традициите на Запада, и с традициите на страни на изток от нас, тъй като те имат характерни свои особености. По този начин да ги приемат и да изпълним завета на ЕС „Единни в многообразието“. Посетихме гр. Алмада в Португалия. Училището, което е наш партньор, е също професионална гимназия. Учениците също са от 8-ми до 12-ти клас. Специалностите са сравнително подобни на нашите. Там също развиват специалност „Автомобилна мехатроника“, „Машини и системи с цифрово програмно управление“, „Компютърна техника и технологии“. Успяхме да направим едно сравнение на материалната им база, на част от учебната програма по отделните специалности и смятам, че това е една добра практика и добър обмен на опит. Бих казал, че не отстъпваме по материална база на гимназията в Португалия и преди това на гимназията в Испания. Тя също е професионална гимназия с подобни специалности. Може би при тях има една по-голяма лъскавост. При нас това все още не е на ниво, но смятам, че в скоро време ще ги настигнем. Учудващото беше, че всички ученици, без значение на каква възраст, от 8-ми до 12-ти клас, носеха маски, преподавателите също носеха маски и така преподаваха.

Предстои мобилност у нас. Започнали сме организацията като цяло. В момента програмата ни е в общи щрихи. Ние се намираме близо до столицата. Това е изключително предимство. Задължително ще направим една екскурзия до София и ще покажем нейните прелести. Плануваме да посетим Националния исторически музей. Това предимство го видяхме в Португалия. Град Алмада е съвсем близо до Лисабон, сторицата на Португалия. Разбира се, нашия град, нашето училище, предвидили сме да поставим на учениците една много интересна задача, свързана с опазване на българския фолклор и запознаване с българския фолклор. Имаме разговори с художествения ръководител на  ансамбъл „Пирин“. Задачата е да направим четири отбора ученици, като във всеки отбор ще има представител от различните страни. Да ги научим на два български танца, може би ръченица и едно хоро, специалистите ще кажат. Ще ги облечем в народни носии, за да почувстват българския дух“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46