Еко сдружението „За Земята“ организира преди броени дни посещение в Литва на група български еколози, журналисти и научни работници за запознаване с нейната успешно действаща депозитна система. Там резултатите са повече от впечатляващи – шест година след началото, вече се събират 9 от 10 кутии за напитки, стъклени и пластмасови бутилки за еднократна употреба. Видимо количеството на отпадъците е намаляло, домовете, горите, реките, езера, природата като цяло са много по-чисти. „Всяка година ние събираме повече от 90% от употребяваните бутилки. Това е много важно за природата, това решава проблема, защото трябва да се събират и преработват опаковките. Не трябва да се замърсява природата с тях. В това отношение депозитната система много успешно решава тези проблеми“, подчерта Гентарас Варнас, главен изпълнителен директор на организацията - администратор на литовската депозитна система в специално интервю за Радио Благоевград. Той поясни, че „системата е достатъчно проста, за да могат хората да я разберат и приемат. Ежегодно правим проучване сред тях, дали нашите решения са били добри или не. И всяка година получаваме 95 - 97% одобрение. Жителите се радват, виждат, че природата ни е много по-чиста. Никъде в Литва вече не могат да се видят пластмасови бутилки - било то на улицата или в природата“, каза още г-н Варнас. За всяка върната бутилка депозитната цена е 10 евроцента. Те са достатъчни да мотивират хората да не изхвърлят бутилките, а да ги връщат обратно в магазините и да вземат обратно депозитния залог. „Разбира се, за да работи такава система е нужен закон. В него трябва да са описани задълженията на магазините - че те са длъжни да приемат обратно празните бутилки и да изплатят депозитните пари. Това от една страна. От друга - законът е длъжен да опише задачите и задълженията и на производителите. Излиза, че имаме умни политици, защото в Литва получаваме много добър резултат от депозитната система. Жителите на Литва са доволни от нея, производителите - също. Всички са доволни, постигнали сме добър резултат и за природата, значи решението е било умно“, споделя още Гентарас Варнас. Бъдещето на сега действащата депозитна система той вижда най-вече в развитието на технологичното и ай-ти направленията. Например - депозитните пари хората да получават директно в своите банкови карти. Паралелно с това развитие, политиците и производителите трябва да мислят и за останалите други опаковки. За да може те също да се събират, да се сортират и преработват.
Цялото интервю с Гентарас Варнас можете да чуете в звуковия файл.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..