Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Левчев: Ние живеем в един вътрешен, духовен свят и тази биография е по-важна

Владимир Левчев
Снимка: Цветелина Белутова

„ …Измори се от дългото разхождане по астероида, който имаше обиколка от точно трийсет и три крачки. И пак легна да спи. Този път сънува тъмна хладна стая с глинен под и ярка светлина, която идваше от вратата. Отвън се чуваше бризът в летните дървета и гласовете на птиците. Небето беше плътно синьо и в него плуваха бързи бели облачета. „Елохим! Елохим“ – извика някой отвън.“

  Във фокуса на вниманието ни е новият роман на Владимир Левчев - "Астероид. Триптих за края на света", чиято премиера беше в края на декември миналата година и днес може да бъде намерен в книжарниците или поръчан. По думите на автора, в известен смисъл той е „роман на идеи”, може да се чете и като три отделни, но свързани новели: „Забравихме си очилата в друга епоха”, „Изгорелият младежки театър” и „Сам в града на безсмъртните“. Хронологически действието започва във втората част, в края на XX век, продължава в третата, в края на XXI век, и завършва в първата част, през XXIII век. Но има и един астероид. И нещо друго, което остава отвъд времето.

  Както е известно, Владимир Левчев е между най-утвърдените български поети, преводачи и публицисти. Има 15 стихосбирки, издадени в България, и 4 - в Съединените щати, където живее 13 години, автор е и на проза (на три романа), както и на множество сатии и есета. Понастоящем преподава литература и творческо писане, по-конкретно поезия в Американския университет в Благоевград. Освен Т. С. Елиът е превеждал на български и стихове на Гинзбърг, Хенри Тейлър и Висоцки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..

публикувано на 08.11.24 в 13:20

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..

публикувано на 08.11.24 в 11:55
Борис Ячев в студио на БНР

Борис Ячев: Основна отговорност носят партиите, чиито членове бяха в секционните комисии

В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..

публикувано на 08.11.24 в 11:40
Тихомир Василев

Тихомир Василев: Опорочените избори и призивът за гражданска съпротива

В последното издание на политическото обзорно предаване „Събития и личности“ разговаряхме с Тихомир Василев – активист и член на гражданска инициатива, която призовава за сезиране на Конституционния съд, с цел касиране на последните предсрочни парламентарни избори.  Василев, сподели данни и доказателства за мащабни изборни манипулации, “фалшиви”..

публикувано на 08.11.24 в 11:27

Честността на изборите и борбата с манипулациите – погледът на Цветан Цветанов

В интервю за предаването "Събития и личности", лидерът на партия „Републиканци за България“ и бивш министър на вътрешните работи, Цветан Цветанов, коментира темата за честността на изборния процес в България. Той изрази тревогите си относно разпространението на купуването на гласове, което според него представлява сериозен пробив в националната..

публикувано на 08.11.24 в 11:21

Доц. д-р Илия Недин: Етнологията е най-хубавата специалност

Етнологията е най-хубавата специалност, която един студент може да запише. Следването е много интересно. Самата материя на етнологията предполага това, защото тя е знание за различните култури, културното многообразие, за многообразието от човешките общности… Тя е философия на човешкото всекидневие как ние правим живота си по законите на нашата..

публикувано на 08.11.24 в 11:19

Пайдея – нетрадиционно арт събитие в Сандански

Археологическият музей в Сандански дава пространство и събира в своеобразен пърформанс творците от Фондация „Леб и вино“ и дамата на рока Милена Славова.  Концерт, изложба и дискусия на тема: „Как да разбираме модерното изкуство…?“, организират от фондацията. „… за втори път ще се срещнем с идеята да споделим поднесеното гурме от изкуства,..

публикувано на 07.11.24 в 16:14