Етнологията е най-хубавата специалност, която един студент може да запише. Следването е много интересно. Самата материя на етнологията предполага това, защото тя е знание за различните култури, културното многообразие, за многообразието от човешките общности… Тя е философия на човешкото всекидневие как ние правим живота си по законите на нашата култура. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц. д-р Илия Недин, заместник-ректор и преподавател по етнология в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Етнологията учи студентите да бъдат медиатори между културите, да могат лесно да прекрачват културните граници и да бъдат толерантни, да имат самочувствието на носителите на собствената си култура, но никога да не обиждат или да подценяват различните, допълни той.
Доц. д-р Недин припомни началото на създаването на специалността в Югозападния университет.
„Първият курс по етнология е от учебната година 1991 -1992 година. Тогава беше поканен професор доктор Тодор Живков, тогавашен директор на Института за фолклор, дори лекционният курс е бил открит от един също много известен френски етнолог Жак Кюизиние. Думата етнология през социалистическия период почти беше забранена, тъй като тази наука е обявена за буржоазна и затова в социалистическия блок беше популярно названието етнография. Българската наука има много силни традиции в областта на етнографията и фолклористиката, защото след 1989 година етнографи и фолклористи тръгнаха да правят етнологията в България. Аз не подценявам и заслугите на някои специалисти социолози, историци, етнолигнвисти, но това беше сърцевината в развитието на тази специалност“, разказа преподавателят.
Той коментира и важния въпрос за реализацията на студентите, които завършват тази специалност.
„В момента специалността в ЮЗУ е „Етнология и английски език“. Обикновено студентите записват заради английския език и след като ги заведем на терен за етноложко изследване, те тотално изграждат съзнание и идентичност на етнолози. В училище, за съжаление, учениците не познават думата етнология. Нашата специалност е хибридна и студентът реално завършва две специализации – преводач, учител по английски език и етнолог“, заяви заместник-ректорът.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с доц. д-р Илия Недин в прикачения файл.
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..