Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим сметките за ток и отопление?

Непосилни сметки за ток и отопление вече получиха част от потребителите на светлото и топлото. Мнозина се изправени пред дилемата - как да ги платят или от какво да се лишат – от топлина, светлина или храна, която също продължава да поскъпва. Полезни съвети в тази посока предлагат от Асоциация „Активни потребители“, според които с лесни трикове можем да спестим не малко пари, около 20% от сметките за енергията, която консумира цялото ни семейство през зимата.

Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“ е категоричен, че с малко усилия и компетентност, можем да спестим доста пари от сметките за ток през зимата.
„Трябва да се реагира краткосрочно и затова, ние предлагаме няколко лесно приложими съвети. Много хора са свикнали да проветряват „на ножица“ или при леко открехнат прозорец цял ден. Това е най-разхитителния начин за проветряване. Губи се много енергия, а се проветрява малко. Добрата практика е да се проветрява при широко отворен прозорец за около 1 – 2 минути, в зависимост, колко е студено навън.

Един трик, който много малко хора знаят е, че хладилникът не трябва да е плътно прилепен към стената, защото това пречи на циркулацията и обмена на въздух с топлообменника, който е отзад. Това кара компресорът на хладилника да работи повече време и да черпи повече ток. Едно еднократно усилие променя нещата, хладилникът трябва съвсем леко да се премести напред с 1-2 сантиметра и така ще харчи по-малко ток“ – обясни Богомил Николов. Според него, натрупаният лед в хладилника също води до повече потребление на електроенергия. Използването на електрическите котлони, правилно и според нуждите ни,  също може да доведе до пестене на енергия. Едно малко джезве с кафе например, трябва да слагаме на най-малкия котлон, а не на най-големия. Когато използваме електрическата кана, трябва да наливаме толкова вода, колкото ни е необходимо, а да не я пълним догоре. Ако имаме камина у дома и не я използваме често, добре е да запушваме комина, защото от там излиза топлият въздух в помещението.

„Налагат се и малки вложения понякога, като да си сменим осветлението вкъщи. Например, една LED крушка е 5-6 пъти по-икономична при еднаква осветеност от традиционната крушка с нажежаема жичка. Дограмата на прозорците се изкривява с времето, много прост трик – взимаме един лист, отваряме прозореца, слагаме листа и го затваряме. Ако след това листът се движи свободно, това означава, че дограмата има нужда от прогонване или поставяне на уплътнение“ – посъветва още експертът.

При телевизорите и другите електроуреди е много важно да не ги оставяме на режим „стенд – бай“, защото така също се харчи енергия. Можем да включим всички електроуреди на един разклонител, който да включваме и изключваме само с едно копче при необходимост. За да пестим енергия, бойлерът трябва да бъде включен на температура 50-60 градуса, а не на 90 градуса. Пералнята може да пере и на по-ниска температура, от порядъка на 30-40 градуса, ако дрехите не са много замърсени.

„Капка по капка, както се казва, тези съвети могат да ни помогнат да спестим доста средства от енергията, която консумира домакинството ни. Въпреки, че някой хора казват: „икономиката е майка на мизерията, ние даваме идеи на хората с оглед на това да знаят, от там нататък, решението си е тяхно. Всеки човек ще си прецени, дали иска и дали може да си намали сметката за ток“ – допълни още Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36