Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви културни събития искат в Кюстендил?

Снимка: Петра Талева

Това е един от основните въпроси на анкетно проучване, организирано от община Кюстендил и Сдружение АСОРИ за нагласите на кюстендилци и интересът им към културните събития в града. „Проучването продължава“ – разказва  в ефира на предаването „Днес“ Калина Ганева, социолог и анализатор в сдружението. Попълват се две анкети. Едната е адресирана към творците и предизвикателствата, които срещат те. Другата анкета цели да идентифицира нуждите на публиката. Напр. какви културни събития биха искали  да посещават повече, които липсват в града; какво биха искали да има като организирани събития; мотивацията им за посещение на различни мероприятия. „Иска ни се малко повече хора да попълнят анкетите. Затова ще проведем и на място анкети, ще съберем отговори на жители в Кюстендил, за да имаме една по-дълбока и пълна картина“ – сподели за Радио Благоевград Калина Ганева. „Включили сме много институции като театъра, галерията. Към момента респондентите казват, че най-често посещават театър и кино. Искат театър, развлекателни концерти и музикални фестивали. Това са основните предпочитания“ – допълни още Калина Ганева.

На 13-ти и 14-ти май в Кюстендил ще се проведе фестивал, разположен в рамките на двата дни. През първия ден ще се проведе т.н. професионална част с програма, която е насочена към творците. За тях ще има организирани дискусии, обучения с партньори от Норвегия и Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян. Форумът ще бъде напълно отворен за всички желаещи творци, които искат да го посетят и проявяват интерес към тази форма.  На следващият ден е предвидена културна програма, в която участие ще вземат местни и национални творци, ще има беседи, а форумът ще завърши с музикална програма. 

Всички дейности са по проект, финансиран с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Името на проекта е „Традиционни ритуали, интерактивно съвременно изкуство. Механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни системи“. Основната идея и цел е създаването на малки културни екосистеми чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в три общини – Кюстендил, Троян и Шумен. Друга задача е да бъде повишена ролята на гражданите във взимането на решение в реализирането на местни политики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33