„Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата и към всички нейни обитатели. Това би помогнало да сме малко по-толерантни, по-разбиращи и приемащи различните“, отправи своето послание към слушателите на РБ д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН. Младият учен е херпетолог, изследва влечугите и земноводните, тяхното разпространение, пространствени и хранителни взаимоотношения, опазване на биологичното им разнообразие. „Това е слабо изследвана област, много по-малко хора се занимават с влечуги и земноводни, а те са изключително удивителни животни“, сподели още д-р Емилия Вачева и подчерта, че „на фона на Европа, България е една от богатите на биоразнообразие страни, не само за земноводни и влечуги, а като цяло имаме богата и сложна природа“. Едно изключително богато място, не самона влечуги, а богато на биоразнообразие, е Креснеският пролом. Там са едни от моите най-впечатляващи срещи с интересни видове за българската фауна, каквито са леопардовият смок и котешката змия“, разказа херпетологът.
Цялото интервю с д-р Емилия Вачева чуйте в звуковия файл.
*5 юни – Световен ден на околната среда.
Решението за него е взето от ООН през 1972 година. Всяка година Световният ден на околната среда има различна държава домакин и различна тема. Тази година - домакин е Швеция, а мотото отново е „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“. Това послание е толкова важно и днес, колкото е било и преди 50 години, когато Стокхолмската конференция е заседавала под същия надслов - „Само една планета“. Точно Стокхолмската конференция стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда.
Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда, ангажира правителствата, бизнеса, гражданското общество, известни личности, градове и общности. Защото светът е изправен пред най-малко три големи екологични кризи: изменение на климата, загуба на биоразнообразие и на природа, и нарастващо замърсяване и увеличаване на количествата отпадъци. И всички те са резултат от човешката дейност, от неустойчивите модели на потребление и производство. Както каза в началото на година Антонио Гутериш – генерален секретар на ООН: „Трябва да преминем в авариен режим срещу климатичната криза. Битката да се спази целта (от затопляне на Земята с не повече) от градус и половина ще бъде спечелена или загубена през това десетилетие. А ние сме далеч от постигането й.“
България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..
Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..
След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..
Общинският съвет в Брезник гласува и одобри бюджета на общината за тази година, който възлиза на 15 622 000 лв. От тях държавната отговорност е в размер на 8 785 128 лв., а общинската - 6 836 918 лв. Най-много средства са заделени за функция “Образование“ - 4 711 006 лв. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на..
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..