На 19 юни 1953 година Световният съвет на мира потвърждава предложението на международно жури и награждава посмъртно с „Почетната награда на мира“ българския поет Никола Вапцаров. „Наградата е учредена на Втория световен конгрес за защита на мира, провел се през 1950 година във Варшава. Делегат на конгреса е била майката на поета - Елена Вапцарова. Тогава съвсем спонтанно възниква идеята да се учреди международна награда за мир“, разказа в ефира на Радио Благоевград Светла Баяркова, директор на музейния комплекс в родния град на поета - Банско. Стотици са номинациите за наградата, специалното международно жури заседава през 1952 година във Виена и трябва да избере най-достойния сред многото достойни. Единодушно е решението почетната наградата да бъде за българския поет Никола Вапцаров. „Членовете на журито изтъкват на преден план човечността на Вапцаровата поезия, неговия кратък живот и непреходно творчество, и излязло от границите на България, посветено на любовта, вярата и надеждата“, каза още Светла Барякова.
На 19 юни 1953 година на своето заседание в Будапеща, Световният съвет на мира, под председателството на Фредерик Жулио Кюри, потвърждава предложението на международното жури и присъжда посмъртно „Почетна награда на мир“ на Никола Вапцаров. През декември същата година тя е връчена на Елена Вапцарова, майката на поета. По този повод в Банско са организирани грандиозни тържества.
Интервюто със Светла Барякова чуйте в звуковия файл.
България изпълнява всички основни Маастрихтски критерии за присъединяване към еврозоната. Това каза в ефира на Радио Благоевград икономистът Румен Гълъбинов. по думите му, страната отговаря на изискванията за инфлация, дълг, бюджетен дефицит и лихвени проценти, като в някои от тези показатели дори се намира в по-добра позиция от много страни членки на..
Икономистът Георги Неделчев, председател на Българския съюз за директна демокрация, изрази тревога и възмущение от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото от 2026 година. “В резултат на това решение, ходът..
След вълнуващи финални презентации и силна конкуренция, трима победители от шести сезон на акселераторската програма Elevate към Американския университет в България (АУБ) получиха инвестиции, с които ще ускорят развитието на своите проекти. Журито присъди финансиране на създателите на електролитна напитка с български билки, на..
Общинският съвет в Брезник гласува и одобри бюджета на общината за тази година, който възлиза на 15 622 000 лв. От тях държавната отговорност е в размер на 8 785 128 лв., а общинската - 6 836 918 лв. Най-много средства са заделени за функция “Образование“ - 4 711 006 лв. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на..
Скъпи родители, не купувайте на децата си играчки убийци, защото по този начин застрашавате здравето и сигурността не само на вашето дете, но и на всички останали участници в движението. Този призив отправи в ефира на Радио Благоевград Злата Ризова, обществен посредник в община Благоевград. Повод за разговора бе зачестилите инциденти с електрически..
Те мечтаха. Работиха. Бориха се. И макар, че не спечелиха награда в конкурс за екопроект, спечелиха нещо по-голямо – човек, който повярва в тяхната идея и ще я направи реалност. А идеята е наистина много атрактивна – набиране на средства за закупуване на машини за смачкване на пластмасови бутилки и кенчета, които да бъдат поставени в различни..
На 11 май отбелязахме Деня на библиотекаря, една интересна професия, със своя история, минало, настояще и бъдеще. Затова, не само по празнични поводи, трябва да почитаме хората, които са избрали тази професия. Оказва се, че днешните библиотекари спокойно можем да наречем съвременни будители, които влагат не само знания, но и сърце във своята..