С курбан за здраве бе отбелязан храмовият празник в благоевградското село Дъбрава. Черквата „Рождество на Пресвета Богородица” е осветенапрез 1928 г.и е построена до съществуващия и до днес параклис, съграден в чест на Божията майка. Десетки жители и гости на селото запалиха свещ и се помолиха за здраве и благоденствие още в ранните часове на празничния ден.
Историята на черквата е интересна и провокира вниманието на всеки, който я посети. Атанаска Кюркчийска е една от жените, които се грижат за храма и разказва, че идеята за съграждането му идва от един пророчески сън на нейната баба.
„Моят татко едно време е работил тук като клисар. Пък баба ми, майка му, е помогнала тази черква да се построи. Първо е направен параклисът в съседство на черквата. Баба ми, като момиче, е била на жътва и при тръгване от жътвата се прибира и си ляга да си почине. Тя се е казвала Спасуна и тогава сънува, че й се казва :“Спасуна, стига си спала, а отивай там, еди къде си, има вода и камък, трябва да се направи и жито, пшеница да направиш“. И тя става, казва на майка си какво е сънувала и така започва изграждането на параклиса, а после и на черквата. Баба ми идва тук и болна е помагала, както и хората от селото. И до днес те помагат и даряват средства дори и за днешния курбан“ – споделя Атанаска Кюркчийска.
Според друга жена от селото, баба й Злата също е помагала в черквата. Тя е била много близка с пророчицата Ванга, с която преди 9-ти септември, са били изселени и заедно са живели в една къща в Сандански. Тя сподели, че вече има идея да бъде изграден манастирски комплекс на мястото на черквата „Рождество на Пресвета Богородица“ в село Дъбрава.
Това потвърди и кметът Методи Стоянов.
„Пролетта с мен се свърза Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. Идеята му е тук да бъде изграден манастирски комплекс. Дойде тук с цял екип, огледаха, хареса им мястото и се надявам, в близко бъдеще това нещо да се случи. Хем ще се привличат посетители, хем ще има служби всеки ден, а и ще се запази и иконописът, който е същия като в „Александър Невски“- съобщи за Радио Благоевград Методи Стоянов.
6 казана с курбан за здраве приготви за днешния храмов празник в село Дъбрава Фимка Павлова, която се занимава с подобна важна и отговорна дейност повече от 20 години. За целта са използвани 7 животни. По думите й, приготвянето на толкова много храна е отговорна работа, за която трябва майсторлък и много любов.
„Трябва да си отговорен за това нещо, иначе не става. Тайната на хубавия курбан е любовта към готвенето, то към всичко е така. Нещо отвътре ти идва и ти казва кога да спреш и за сол и за всичко. Приятно ми е, приготвяла съм много курбани за тези повече от 20 години. Най-голямото удовлетворение е да чуеш хубавата дума, че е било вкусно. Това ти дава хъс, макар и изморен, пак да работиш. Това е тайната - обичаш ли да работиш ще стане, не го ли обичаш, по-добре се откажи от него, нищо не става. Нека има здраве, хляб и мир за всички хора“ – това си пожелахме с Фимка Павлова, майстор на курбана в село Дъбрава, по повод днешния храмов празник.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..