Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност е може би най-ниска от десетилетия

Избирателната активност бе една от най-коментираните теми след проведените на 2 октомври извънредните парламентарни избори. Според Светлин Тачев, политолог в Агенция „Галъп интернешънъл болкан“, с която БНР работеше съвместно в изборния ден, не е изключено да се окаже, че това е най-ниската избирателна активност до момента, от проведените през 1991 година първи парламентарни избори в България, досега.

Естествено, тя ерозира през годините три пъти, като е повишена през 2001, 2009 и 2017 г., когато въведоха задължителното гласуване. Тогава много хора повярваха, че може да има санкции и гласуването се повиши. Но, избирателната активност ерозира, особено през последните две години. На 4 април избирателната активност беше сравнително висока, като отбележим, че тогава имаше повишение на пандемията от коронавирус, много анализатори смятаха, че хората няма да гласуват. Тогава активността беше около 50%  и това беше добре за самата ситуация. Но, през всичките тези години, различни фактори са влияли върху избирателната активност и вчера основният фактор беше умората у хората“ -  коментира за Радио Благоевград политологът Светлин Тачев.

Според него, този изборен маратон, който направихме от 2021г. досега, наистина повлия на хората да излязат и да гласуват.

И това е един сигнал, дори и да не е по-ниска избирателната активност, да е колкото на последните парламентарни избори, която бе най-ниската до момента, това е сигнал за политическите формации, че българските граждани са изморени и трябва да се търси начин, как да се излезе от политическата криза“ – съобщи още политологът, според когото, сме на прага „ да си счупим демокрацията“.

По думите му, спиралата от предсрочни избори няма да доведе до нищо добро. Затова, политическите партии трябва да бъдат по диалогични. В следващия парламент обаче, политическият пъзел ще бъде нареден много трудно.

Най-добрият вариант за съставяне на правителство е да се правят компромиси, дори и с цената на партийна подкрепа. Добър вариант е кратък програмен кабинет, примерно със срок от няколко месеца, който да помогне на страната да премине през зимните месеци, които се очаква да са трудни. Ще е най-голямата грешка, ако точно в тези месеци, ние да нямаме работещо Народно събрание“ – категоричен е Светлин Тачев.

Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева със Светлин Тачев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01