Изпратихме месец ноември с постъпателно увеличение на цените на основните хранителни продукти. Тенденцията е постоянна, но е нагоре. Какво да очакваме през празничния месец декември и как да пазаруваме разумно по Коледа и Нова година? Потърсихме за коментар Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
„Положителният процес към намаляване от лятото е ликвидиран и сега се върнахме към нивата, като среден базис на цените на основните храни от „потребителската ни кошница“, към периода от пролетта. На практика, имаме пиковата стойност от месец май или 29 % разлика в нивата на цените от 2021 година“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.
Свинското месо и зелето запазват цените от миналата година, но най-осезателно е увеличението при кашкавала с 45%. Като цяло, поскъпването при млечните продукти на годишна база, е около 33%.
Вече трудно се намира сирене под 20 лева за килограм и кашкавал под 30 лева. Има и примери за цени на кашкавала около 35 лева. Затова, не малка част от потребителите, купуват или по-малко количество, или предпочитат по-евтините имитиращи млечни продукти. Ще се превърнат ли в деликатес млечните продукти – попитахме още Владимир Иванов.
„Те вече са деликатес за българската трапеза. Цени от 30 – 35 лева за кашкавал, каквито се наблюдават, са твърде високи, несъразмерни, тъй като цената към дадения момент е около 16 – 16.50 лева за килограм на едро. Говорим за високо качество, но разликата е огромна. Затова се обръщам към потребителите, когато пазаруват, нека много добре да си правят сметка, да се оглеждат, да търсят информация и да не способстват за реализацията на подобни недобри търговски практики“ – посъветва експертът.
Владимир Иванов подчерта, че не трябва да очакваме поскъпване на рибата за предстоящия празник Никулден. Това се отнася и за останалите хранителни продукти, защото има добро предлагане на храни на пазара, даже в излишък. Не трябва да очакваме апокалиптични картини, а по-скоро запазване на настоящата тенденция.
„Зимата ще е тежка, но не и апокалиптична. Сериозно повишение на цените на храните не трябва да очакваме. Друг е въпросът, ако се съпостави с нивата на доходите, откъдето явно идва драмата. Няма условия за предизвикване на някакви бурни пазарни процеси, естествено, ако не ескалира напрежението в Украйна“ – уточни още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Владимир Иванов посъветва потребителите да внимават откъде и какво купуват, да не купуват на всяка цена, да не се подават на паниката, а да търсят сериозен източник на информация, особено по отношение на стоките с лошо качество.
„Ако си купим свинско месо и зеле за празничната трапеза, ще платим точно толкова, колкото и миналата година. Всичко зависи от това, какво ще сложим на коледната трапеза и разходите, които ще направи домакинството, извън пазара за храни, тъй като драмата настъпва, когато разходите изпреварват доходите. Но, като цяло, имаме един добре структуриран пазар в едни конкурентни отношения, тоест, от гледна точка на пазара, драма няма“ – категоричен е Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..