Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Документалният филм „Теодор Ушев: Невидими връзки“ вече в кината – един по-интимен и топъл портрет на художника

  Във фокуса на вниманието ни е документалният филм „Теодор Ушев: Невидими връзки” на режисьора Борислав Колев, копродукция на Канада и България, който от 9 декември е в кината.Той навлиза във вътрешния свят на световноизвестния автор на анимационно кино и визуален артист, проследявайки пътешествието му през времето и пространството - от родния Кюстендил до космополитния Монреал, където живее и създава своите филми в сътрудничество с канадския Национален филмов съвет, а също преподава и провежда работилници и майсторски класове в повече от 20 университета и в рамките на различни фестивали.

  Впечатляващите и оригинални творби на Теодор Ушев, определян като най-влиятелния аниматор в света през последния четвърт век, са с над 200 награди и отличия и са показвани в редица ретроспективи, включително на фестивала Клермон-Феран, Франция. Сред най-популярните му произведения са визуалните шедьоври „Сляпата Вайша” (с номинация за „Оскар” през 2017 г.), „Физика на тъгата” (отличен с над 30 международни награди и номинации), а вече и първият му пълнометражен игрален филм – "φ1.618".

  В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с режисьора Борислав Колев:


  Борислав Колев е роден през 1965 г. във Варна. Завършил е кинознание и е специализирал режисура в НАТФИЗ. През 90-те е работил като журналист или е оглавявал отделите за култура в “Стандарт”, “Сега”, “24 часа”, “Култура”. По-късно е от създателите на “КапитЕл” и “Капитал Light” – приложенията за изкуство и свободно време на вестник „Капитал”. Автор е на най-гледания документален филм в страната – „Стоичков“ (2012), „Салто мортале“ (2015), „Окото на Минотавъра“ (2017), „Джем сешън“ (2018), „Рокендрол”, „Свещеникът”, „Чакащи артисти”, както и на игралната новела „Коледа”.  Филмите му са участвали в множество национални и международни фестивали. С национални и международни награди, те се разпространяват в 20 страни.

  Трейлър на филма:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53