Радио Благоевград е част от проекта „Лаборатория: Наука и журналистика за климата“. Поканата за участие в него дойде от екипа на платформата „Климатека“, която разказва за природата и климатичните промени на популярен, разбираем език и която е един от активните партньори на медията в екологичната неделна рубрика „Премини на зелено“ .„Това, че я нарекохме лаборатория подсказва, че беше малко експериментателска инициатива. В нея решихме да поканим учени и журналисти, които да работят заедно по създаване на материал, насочен към климатичните промени и с фокус към България“, поясни в специално интервю за Радио Благоевград Пламена Маринова, създател на „Килматека“.
Проектът е международен и в него, освен България, участват Сърбия, Унгария и Румъния. Сформираните екипи избраха разнообразни теми. Предстои слушателите на РадиоБлагоевград да чуят резултата от съвместната ни работа с д – р Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи, автор в “Климатека” по непознатата, но твърде интересна и важна за здравето ни тема: Козметичната индустрия и климатичните промени. „Вярваме, че тези две групи: учени и журналисти държат важно знание, експертиза, за да може обществото да получава качествена информация по темата за климатичните промени. Темата често е много научна, малко техническа, дори неразбираема. Това е много важно - от една страна, учените, експертите, които имат задълбочените знания да ги представят на обществото. А журналистите имат изключително важната роля в този процес, защото те знаят как да представят тази информация по много по-достъпен начини имат усещането за актуалност на темите. Вярвам, че колаборацията между тези две групи крие решението за качествената и достъпна информация за обществото“ поясни още Пламена Маринова.
И нейният поздрав за 49-тия рожден ден на Радио Благоевград: „Честит рожден ден на екипа и на всички слушатели. Поздравления за значимата дейност толкова дълги години. Благодарим Ви, че Ви има и че поднасяте винаги толкова интересно съдържание за нас слушателите“.
Интервюто с Пламена Маринова чуйте в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..