Всеки четящ съвременна българска литература знае за Катерина Хапсали. Тя е автор на бестселърите „Гръцко кафе“ и „Сливовиц“, както и на „През девет планини“ - сборник със стихотворения, също пожънал голям успех сред читателите.
За романа „Гръцко кафе“ Хапсали печели награда „Перото“ в категория проза за 2015 г., както и приза „Цветето на Хеликон“ за 2016 година.
Съдбата на Катерина Хапсали е свързана с Благоевград. Част от героите и мястото на развитие на действието в книгите й е именно тук: „Моите герои от Благоевград са събирателни герои, такива, които днешния човек иска да срещне, да седне с тях на маса и ако може да почерпи от мъдростта им от опита им, да си поговори с тях…“, споделя авторката.
Тя е страстен любител на кафето, но го обича горчиво. Сладък трябва да бъде животът.
„Сладостта на живота е от близките хора, от мириса на новородено или от миризмата на куче след дъжд, идва и от любимия ти парфюм от прегръдката на детето ти, от това някой да ти каже липсваш ми. Тези неща правят кафето на живота да бъде наистина сладко“ , категорична е писателката.
На въпрос - „Страврос или Благоевград предпочита?“, с присъщата си искреност и чувствителност към темата отговаря:
„Разбира се, че Благоевград винаги ще ми бъде повече на сърцето, защото най-скъпи са онези места, на които човек е бил като млад, дори като дете, не случайно остават най-любими приятели, тези които те помнят като съвсем млад, защото са една интегрална част от твоята история и те познават в най- чистия ти вид.“
За Катерина приказката, че на Балканите сме еднакви не е клише:
„На Балканите живеем пикантно и храната ни е по-пикантна и подправки си имаме и сол, и общуваме по-пикантно, по-автентични сме и по-истински“ , коментира Хапсали.
Само след броени дни предстои премиерата на най-новото й произведение „Вкусни разкази”. Това не е книга с рецепти или поне не такива, които може да изпълняваме по предписание. В нея са събрани няколко истории за вкуса на живота, който може да е горчив, но и сладък, тръпчив, изискан или пикантен; за аромата на дом и копнежа за любов и общуване; за онези символи на всекидневието – храна за душата, които свързват хората и така му придават стойност, устойчивост и екзистенциален смисъл.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Петрана Кимчева с Катeрина Хапсали.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..