Портрети с лика на националния ни герой Васил Левски има почти във всяка културна и обществена институция. Образът на Апостола на свободата е разпознаваем, като седем са безспорно доказаните автентични фотографии с него. В медийното пространство преди години се представяха и снимки, за които се твърди, че са на Апостола, но доказателство за това няма. Такъв е случаят със снимка, под която на стар български правопис е написано „Единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски“.
Тази фотография се публикува в страниците на различни групи в социалните мрежи с твърдението, че е автентичен образ на Апостола .
В последните седмици отново се появи, но вече в лични профили, като повод за възраждане на твърдението е отбелязването на годишнината от обесването на Васил Левски
Твърдение: Тази снимка е единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски.
В годините назад тази фотография е определена за спорна, но представена като „…една от най-ранните на Левски, правена докато Апостола на свободата все още е бил свещеник - дякон Игнатий”. Такава информация за снимката откриваме в статия от 2014г. В нея е описана предполагаемата история на снимката и къде е открита.
Автентичните снимки с образа на Левски са седем. Те са описани и публикувани на официалния сайт на Националния музей „Васил Левски“ в град Карлово. Виж тук
В множество статии историци и изследователи на делото на Апостола на свободата категорично доказват, че т.нар. “дяконската” снимка не е на националния ни герой. Виж тук
В това, че спорната фотография не е на Васил Левски , са категорични и историкът и д-р Елена Чалгънова, която е уредник в Регионален исторически музей – Благоевград и д-р Георги Тренчев от Общобългарски комитет „Весил Левски“.
„Ние историците коментираме само факти, а фактите са, че само седем са снимките, известни на нас историците, доказани че принадлежат на Апостола. Известно е, че са правени в Букурещ и Белград. Няма снимки, които да са правени на територията на българските земи. Тази „спорна снимка“ не принадлежи Апостола“, заявява д-р Елена Чалгънова. Тя е убедена, че в такива случаи е важна ролята на историците, които трябва да оборят подобни спекулации, независимо дали са безобидни или умишлено разпространявани.
Д-р Георги Тренчев, който работи за популяризиране на делото на Левски и неговите сподвижници и е част от екипа на Общобългарския комитет „Васил Левски, е категоричен, че „…всеки един исторически факт трябва да бъде потвърден и доказан. Специално тази снимка - няма смисъл да се заблуждават хората. Снимките на Левски са седем“
Заключение:
Внушението, че тази снимка е на Васил Левски е Невярно. Твърдението, че това е „Единственият действителен портрет на Дякон Игнатий – Васил Левски“ също е Невярно. Проверката показа, че няма исторически доказателства и данни тази фотография да е на Апостола на свободата.
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..