Бъдещето на българските клубове и дружества в Северна Македония е застрашено. До дни е възможно да бъде закрит и Българският клуб „Цар Борис Трети“ в Охрид, защото "такава е политиката на Северна Македония срещу България". Такова мнение изрази в ефира на Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация "Македония". Потърсихме го за коментар след като македонските власти закриха и заличиха от Централния регистър Българския клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Според обяснението на управляващите в югозападната ни съседка, името на Иван Михайлов провокира агресия в местното население, защото се възприема като близък до фашистката идеология.
"Това поведение на Скопие на практика е враждебно. Те искат да закрият всички български клубове и активни дружества, които развиват културно-просветна дейност и сближават българи и македонци. Това е крайната им цел. До дни очакваме да бъде закрит и заличен от Централния им регистър и клуба в Охрид, който се казва "Цар Борис Трети", съобщи в предаването "Събуди деня" по Радио Благоевград Виктор Стоянов.
По думите му, кметът на Куманово наскоро е обявил, че "не е добре да има български клуб в Куманово", във връзка с инициатива на местни българи да създадат културно дружество там. Аргументът е, че името на Георги Попов, на когото ще бъде кръстен този клуб, е неприемливо. Георги Попов е един малко известен българин от Куманово, който 10 години е лежал в затвора по времето на Тито затова, че е българин.
"Тоест, за властимащите в Северна Македония, не е приемливо въобще да има българи. Хитрувайки, те искат да влязат в Европейския съюз, заличавайки изцяло българската култура и народност. Работят системно за това с всички лостове на държавата, използвайки и неправителствени организации, като по този начин искат да унищожат всичко българско в Северна Македония", категоричен е Виктор Стоянов.
Според него, една от причините за това поведение на македонските власти, е предстоящата предизборна кампания, тъй като редовните избори там се очаква да бъдат през май - юни догодина.
"Тепърва ще виждаме още антибългарски действия, тъй като по този начин властта се надява да се ревитализира и да възвърне позагубените позиции, които да натрупа от това, че е на власт и от безпочвените обвинения, че е била "бугарашка" власт. Затова те затварят български културни дружества. За тези свои действия Северна Македония ще бъде осъдена в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Българският клуб "Иван Михайлов" вече е предприел съдебни действия в Скопие и когато ги изчерпа, ще предприеме такива и в Европейския съд в Страсбург", уточни още председателят на Фондация "Македония".
Той коментира и започналата тенденция към емигриране на много млади хора и цели семейства с българско самосъзнание от Северна Македония.
"Аз познавам много такива семейства, това е пагубно за българското население в Северна Македония. Много от тях отиват в София ли в други държави в Западна Европа. Това означава, че Северна Македония се обезбългарява. Това е целта им. Затова, нашата държава трябва да създаде специални фондове, с които материално да подпомогне живота и дейността на тези дружества. Българската държава може да създаде фондове, с които да подпомогне и български медии в Северна Македония. Може да се подпомогне и политическото представителство на българите там, каквото доскоро имаше. Така че, нашата помощ като общество и държава, трябва да бъде доста по-активна, ако искаме въобще да има българи в Северна Македония след 10-15 години, например", коментира още Виктор Стоянов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..