Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделци искат партия от реални производители

Нужна ни е партия от реални земеделци, а не хора в костюми“- това заяви пред БНР тези дни, земеделският производител Борислав Петков. В социалните мрежи той отправи апел към земеделските производители да си направят реална земеделска партия.

Всъщност, намерението за създаване на реална земеделска партия не е ново, още преди години в ефира на Радио Благоевград сме коментирали тази тема с Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово и председател на Сдружение „Басма“, който имаше намерение да създаде селска партия в България.

„Точно преди 5 години, през 2017 г., се опитахме в част от Южна България да инициираме нещо като селска партия, обаче големият проблем в България, както виждате и в момента е, че обикновеният българин няма вяра в българските политици. А тази вяра се създава с поколения, с опит и показване на това, което искаш да направиш и да създадеш. И затова, в тези светли празници, искам да кажа на българина: Българино, вярвай и със съзнанието и свободата си покажи как искаш да живееш. Това е най-важното нещо“, коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.

Според него, политиците трябва да се допитат до хората, каква да бъде структурата на държавата. Земеделецът смята, че устройството на държавата в момента е такова, че тя трудно съществува. Това безверие, което се наблюдава, е пагубно за целия народ.

„20 години виждам как се унищожава българското село и ще ви дам един пример. Ако решите да отидете в село Ловча, гарантирам ви, че не можете да стигнете до него, защото път до това село няма. И ако аз живеех в това село, щях да искам да се отцепя и да премина в друго населено място към Гърция или Северна Македония. Тогава да видите какъв ентусиазъм щеше да има у българина. Ние сме изоставили българските села и после се показваме, че сме много загрижени за българския селянин. А не забравяйте, че храната ни идва от българското село“, категоричен е земеделският производител.

Според Иван Сабахлъков, големият проблем в родното земеделие е, че няма обединение на малките земеделски стопани, затова те не се припознават в съществуващите аграрни политически сдружения и не желаят да членуват в тях. След 21-годишния му труд на полето, стопанинът е стигнал до извода, че е „сбъркана структурата в Сектор „Земеделие“.

„Явно политиците не осъзнават, че тази политика, която я водят, е грешна, затова българинът бяга в чужбина. И трябва ясно да заявим, по какъв начин искаме да живеем. Защото, преход в една държава става по два начина – за един ден и за 50 години. Българинът избра преходът да става за 50 години със своето безверие, нехайство и чакане друг да му свърши работата“, заяви още Иван Сабахлъков.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05