Регионалният исторически музей в Благоевград отбелязва стогодишнината на първия си директор Димка Серафимова с научна конференция, която събира историци, археолози и музейни експерти от цялата страна. Гости на събитието са и музейни специалисти от Археологическия музей „Теракота“ в град Виница, Република Северна Македония.
Научният форум бе открит от директора на музея д-р Кирил Алексиев и Силвия Домозетска, директор на Дирекция „Култура, спорт туризъм“. Сред участниците е и водещият български историк проф. д.и.н. Вера Бонева.
В продължение на два дни участниците в конференцията от цялата страна ще представят почти целия спектър от музейната дейност. Направленията, в които ще се проведе тя са три – „Времена“, „Пространства“, „Публики“. „Всеки един от участниците ще представи историята и развитието на своя музей, което само по себе си е една любопитна и интересна информация за разивтието на музейното дело в България. Трябва да припомним, че развитието на музейното дело започва с частни колекции дори от Възраждането, но на практика като държавна структура, музеите,както читалищата и библиотеките, започват да се учредяват през 1952 година. Такава е съдбата и на нашия музей. Може би хората не обръщат внимание, но създаването на огромни колекции е една къртовска научна работа, свързана с издирването, обработката на научната информация, катологизирането е много сериозна работа. Едно от най-ценните събития в РИМ-Благоевград на първо място е, че е съществула археологическа сбирка още преди 1944 година. Но именно Димка Серафимова като първи директор на музея се заема с издирването на огромен археологически материал“ – каза в интервю за Радио Благоевград Биляна Карадакова, уредник „Нова и най-нова история“ в РИМ-Благоевград.
В конференцията, която продължава и утре ще вземат участие проф. Вера Бонева, наследници на Димка Серафимова, Михаела Василева и д-р Биляна Карадакова от музея в Благоевград, както и представители на музеите в Казанлък, Стара Загора, Велико Търново, Панагюрище, Пловдив, Габрово и др.
В рамките на конференцията ще бъде открита и изложбата „Димка Серафимова – един живот, посветен на археологията“.
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..
С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков". Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..