В днешно време е трудно да си представим живота без електрическа печка, пералня, прахосмукачка, компютър. Използването на все повече и повече електрическо и електронно оборудване в съвременния бит създава нарастваща заплаха за здравето и околната среда, поради съдържащите се в това оборудване токсични материали. Когато се озоват на сметищата, тези устройства замърсяват значително почвата и водата. Учените алармират, че тежките метали предизвикват сериозни здравословни проблеми, като безплодие, увреждане на органи, нарушено психическо здраве.
Рециклирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване става изключително важна задача, защото освен ползите за околната среда, ще позволи повторното използване на вложените при производството ценни материали. Йерархията в управлението на отпадъците изисква от нас като общество да направим всичко възможно, за да намалим отпадъците в ежедневието си, както и да търсим нов живот за ненужните вещи. Ето защо онлайн платформата "REUSE BG" започна нова инициатива: „Не изхвърлям, а помагам“. Нейната цел е споделяне на вече ненужни вещи, които са в добро състояние, с хора, които имат нужда от тях. Концепцията на проекта съчетава целите по намаляване на количеството на депонирани битови отпадъци със социални цели.
"Самата идея на проекта е от 2018 година, като от самото начало концепцията на целия ни екип беше да обединим целите по опазване на околната среда със социалната кауза да помагаме на хора, които имат нужда. Проблемът, върху който е фокусиран проектът е намалеване на количеството на битови отпадъци, които ние изхвърляме. Има много вещи, които са годни за употреба, но в някакъв момент те просто отиват на сметището. Тук идва социалният момент на проекта, че това, което е годно за употреба, а ние вече нямаме нужда от него, всъщност ще бъде от полза за лица в затруднение, които биха дали нов живот на нашите ненужни вещи", коментира за Радио Благоевград един от организаторите на проекта Десислава Аспарухова.
Платформата осъществява връзката между хората, които искат да дарят старите си вещи и тези, които имат нужда от тях. "Тук е директна връзката и тя е по-бърза, защото отива директно от даряващия към търсещия или от търсещия към даряващия", допълва Аспарухова.
Разбираемо в платформата преобладават обявите за предлагане на стари вещи, а не за търсене, тъй като нуждаещите се имат ограничен достъп до интернет. Именно тук е важността на сътрудничеството на платформата с отделните общини за осъществяването на замисъла на инициативата, защото социалните дирекции са тези, които могат да подадат информация за нуждаещи се хора. "Свързали сме се и продължаваме да влизаме в комуникация със социални организации - неправителствени и социални дирекции в общините, които са най-близко до хората. Всъщност те знаят на тяхната територия кой има нужда от тези вещи, така че пряката комуникация с общините се надявам да доведе до намиране на повече хора, които търсят подкрепа", споделя Десислава Аспарухова.
Чуйте повече за проекта в разговора на Ваня Бахчиванова с Десислава Аспарухова.
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..