Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моника Николова: Трафикът на хора е съвременното робство

Жертвите на трафик на хора по света възлизат на 50 милиона души. България пък за втора поредна година е включена в черния списък на САЩ, като страна, която не се отнася сериозно към проблема редом до страни като Виетнам, Камбоджа, Бруней. Същевременно страната ни е на пето място в Европа по износ на хора.

153-ма са пострадалите българи за миналата година. 62 са жертвите на сексуална експлоатация - почти всички жени. 44 са жертвите на принудителен труд. Един мъж е станал жертва и на трафик на органи. Това са само докладваните случаи, по които тече досъдебно производство. Какъв е реалният брой на жертвите остава загадка.

Проблемът с трафика на хора е огромен, а статистиката стряскаща. 0800 20 100 е Национална телефонна линия за борба с трафик на хора, поддържана от организацията „А21 България“, с подкрепата на Националната комисия за борба с трафика на хора. Националната линия приема обаждания денонощно, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. За миналата година са постъпили над 1000 обаждания, като 42 от тях са били идентифицирани като някакъв вид експлоатация, коментира за Радио Благоевград Моника Николова, директор на фондация „А21“.

Според нея е много важно гражданското общество да е будно, да знае как да разпознава потенциален трафик. А21 организира много лекции, кампании, с цел да информира обществеността. Една от тези кампаний е „Виждаш ли ме?“, която е основана на два късометражни филма по истински истории.

„Превенцията е много по-ключова, да предпазим някой, който потенциално може да бъде въвлечен в трафик, отколкото спасяването, защото статистиката сочи, че едва 1% от тези 50 милиона души някога ще бъдат спасени. Човек попадне ли в система на трафик, много трудно може да бъде измъкнат“, казва Моника Николова.

Един от най-популярните сценарии за подлъгване на жертвите на трафик си остава така нареченият „lover boy“.  „Трафикантите наистина са големи психолози и те много внимателно проучват жертвите. Сега със социалните мрежи, където животът ни е на показ, това става много лесно. Започват да ухажват, карат жертвата да се чувства специална. В случаите, с които ние сме се сблъскали, наблюдавам и тенденция за склоняване към определени действия на млади момичета чрез изнудването им с техни голи снимки, които са били подлъгани да изпратят под формата на флирт, закачка“, разказва в ефира на Радио Благоевград Моника Николова и уточнява, че има определени червени лампи, които трябва да светнат при контакта ни с такива хора.

Другият тип примамка е обещанието за хубава работа в чужбина. Една от услугите на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100 е проверка на работна позиция. „Екипът ни може да направи по-обстойно проучване на всяко едно предложение за работа и да  върне съответното становище, което отново е ключова превенция, преди някой български гражданин да е заминал и да е попаднал в схема за трафик“, разяснява Николова.

„Трафикът на хора не е нещо далечно. Много често, когато чуем трафик на хора, си мислим за една определена група, която може би е по-уязвима. „Те там са си го избрали. Те могат да попаднат, аз съм образован“ Нашият опит показва, че въобще не е така. Може да се случи на всеки, колкото и да си мислим, че няма как, това се случва, и това прави трафика на хора толкова близък до нас“, казва директорът на Фондация „А21“ и апелира всеки, който види нещо нередно, да подаде сигнал „Едно обаждане може да спаси човешки живот, може да разбие организирана престъпна група. Заслужава си, човешкият живот е безценен и това е всъщност свободата – да се борим всеки един човек да бъде свободен“, призовава Николова.

С какви случаи се сблъсква най-често организацията, как е успяла да помогне в тях и как да предпазим себе си и близките си от евентуално въвличане в трафик на хора, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Моника Николова от А21.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39