29 септември – Световен ден на сърцето
През 2023-та година фокус на обединените международни действия на членуващите в Световната сърдечна федерация е силата на знанието – чрез нея можем да спрем сърдечно-съдовите заболявания. Към момента те продължават да бъдат една от водещите причини за заболяемост и предотвратима смъртност в световен мащаб, като всяка година отнемат живота на над 18 милиона души. Рисковите фактори за сърдечно-съдовите заболявания и превенцията коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечно-съдови заболявания.
„Винаги на 29 септември говорим за превенция на сърдечно-съдовите заболявания и тази лоша статистика, която извежда България на едно от челните места по смъртност и заболеваемост в света. Истината е, че не само в България, но и в световен мащаб, сърдечно-съдовите заболявания са водещи по заболеваемост и смъртност. На какво се дължи това? Преди всичко, ролята, която оказва стресът, начинът на живот, тютюнопушенето, които увеличават риска от коронарна и мозъчно-съдова болест от 2 до 3 пъти. Това е част от превенцията, която ние прокламираме, за да намалим този риск при пациентите ни. Другите сърдечно-съдови рискови фактори са високото кръвно налягане, ниската физическа активност, психическото натоварване, които също могат да доведат до сериозни здравословни проблеми при нашите пацинети. Затлъстяването и диабет тип 2 също са в рисковите групи, които имат отношение към повишаване честотата на сърдечно-съдовите заболявания. Превенцията е свързана с елиминирането на рисковите фактори, които човек сам може да контролира. И да се съобразяваме с тези, които не можем – възрастта, пол, наследствена предизпозиция. Сърцето помни какъв начин на живот сме водили в младите години и това ще се отрази в следващите години от живота ни“ – каза доц. Христова. Тя посочи, че съвременният начин на живот добавя и други причини като мръсния въздух, стреса, недостатъчната физическа активност, нездравословното хранене.
Как се натоварва сърцето при стресови ситуации и продължително психическо натоварване? „Отделянето на големи дози адреналин е един от факторите, които могат да доведат до изявата на тахикардия, или т.нар. сърцебиене. То е много характерно при млади пациенти, но продължителната тахикардия води до ремоделиране на камерата, която от една страна не може да изтласква достатъчно количество кръв, което е необходимо за нашите паиенти. От друга страна стресът води до повишаване нивото и на други хормони, като включваме щитовидна жлеза, които водят до отключването на заболявания, отразяващи се върху сърдечно-съдовата система. Стресът е един от факторите за отключването на автоимунния тиреоидит. Когато говорим само за сърце и стрес, винаги трябва да имаме предвид, че може да се отключи всякакво друго заболяване, което да е на тази основа“.
Кардиологът акцентира и върху навиците, които всеки човек трябва да промени за здраво сърце. Редовно да се правят профилактични прегледи, съвети с диетолог, изследване на кръвната захар, холестерол – веднъж в годината или на 6 месеца. „Не пренебрегвайте задължителните контролни изследвания, които вашия личен лекар назначава. Искайте да ги провеждате, защото по този начин се контролират рисковите фактори. Всеки може да спре тютюнопушенето и да води по-активен физически начин на живот, за да няма риск от развитието на атеросклероза. Много трудно е да убедим един млад човек, че той трябва да осъществява чести контролни прегледи. Особено, когато се касае за една новооткрита артериална хипертония на пациент, който е на 25-30 години. Нека не забравяме, че в световен мащаб излязоха проучвания, че прекараният COVID-19 е един от механизмите за отключване на ранен процес на атеросклероза. Тя е част от коронарната болест на сърцето и всички сърдечно-съдови заболявания. Това трябва да ни стимулира да направим поне веднъж в годината преглед при кардиолог“.
Нездравословното хранене е част от отключването на затлъстяване и диабет тип 2. Най-често артериалната хипертония води пациентите при кардиолог, от друга страна това са симптомите на коронарна болест на сърцето, което е предпоставка за ранно диагностициране на сърдечно-съдови увреждания.
„Имаме достатъчно доказателства, че COVID-19 при някои от пациентите отключва предсърдно мъждене, дори и няколко месеца след като сме прекарали този епизод на инфекция. Продължителната антикоагулантна терапия остава един от основните начини за контролиране и лечение на тези пациенти, затова задължително е необходим медикамент, който да разрежда кръвта. При диагностициране на предсърдно мъждене е задължителен прегледа при кардиолог, за да се установи дали може да се лекува медикаментозно, или пациентът да се насочи към инвазивна процедура“.
В Световния ден на сърцето доц. д-р Красимира Христова отправи апел: „Пазете сърцето си, за да може и то да ви пази през следващите години! Избягвайте всичко, което е вредно, редовно правете профилактични прегледи, проверявайте теглото си, спортувайте и водете здравословен начин на живот!“
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..