Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Васил Яблански:

Новият подход за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрената става намалява изпитанието за пациентите

2
Снимка: Проф. д-р Васил Яблански дм

Проф. д-р Васил Яблански дм – водещ гръбначен и ортопедичен хирург и началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Токуда“, въведе нов протокол за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрена става. Какви са предимствата за пациентите и с какво е по-различен от стандартния подход при този тип хирургични интервенции – това беше темата за разговор в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

От 1 януари 2024 г. проф. Яблански стана единственият български гръбначен и ортопедичен хирург с асоциирано членство в Scoliosis Research Society (SRS) - водещото световно дружество за изследване на гръбначния стълб, членството, в което е възможно само за утвърдени представители на медицинската професия, със съществен принос в развитието на изследванията на сколиоза и свързаните с нея гръбначни деформации.

„Ендопротезирането или смяната на тазобедрена става се извършва при пациенти, които вече имат напреднали заболявания и разрушаване на тазобедрената става. Като операция само по себе си вече е доста рутинно и разпространено в ортопедичната практика почти в цяла България. Но в нашето желание да подобрим грижата за тези пациенти, които преминават през подобна хирургична интервенция – тъй като моите наблюдения сочат, че в пациентите има страх, звучи като нещо доста страшно и  предизвикателно – въведохме протокол за подход при подобни операции. В някои страни от Западна Европа и САЩ, той дава възможност на колегите ми там да извършват тази операция почти в един ден. Пациентът се приема, оперира и вечерта си е в къщи – до такова ниво е достъпна и добре приета от пациентите“.

  Проф. Яблански посочи комплекса от дейности, въведени в практиката:

  •    Преминава се  близо до мускулите, без да се увреждат. Като  резултат – възстановяването на пациента и болката след операцията е много по-малка.
  •    Малък разрез, който  се прави от години, но и това е предимство.
  •     Без нуждата от кръвопреливане на пациента, като се предприема венозно вливане на специални вещества, които редуцират кървенето по време на операцията.          Както и инфилтриране на полето с медикаменти, които понижават значително кървенето и по този начин пациентите нямат нужда от кръвопреливане.
  •     Много по-добър контрол на болката при пациентите, по-адекватно обезболяване. По време на операцията се инфилтрира оперативното поле, чието действие продължава часове след операцията. Усещането на пациентите за болка е изключително ниско и добре се възприема.
  •     Използват се най-съвременни импланти, които са от последно поколение и  са по-подходящи за такива малки разрези.
  •     Започва се ранна рехабилитация. Пациентът се изправя още същия ден след операцията.


  По думите на проф. Яблански в деня  след операцията рехабилитатор „изправя“ оперираните пациенти, които  ползват помощно средство, за да преодолеят страха и да имат опора. В деня след операцията самостоятелно се изправят, ходят и изкачват стълби. Не са необходими предпазни мерки, свързани с положението на краката при сядане. Операцията по този нов протокол дава възможност пациентът да постигне абсолютна самостоятелност преди изписването от болницата.

  Пълното възстановяване на пациентите настъпва след 1 месец. „След 1 месец даваме разрешение на пациентите да карат кола, ако усещат, че имат доверие на крака, за да реагират при определени ситуации,  разрешаваме  свободно натоварване  и ходене“.

  Водещият гръбначен и ортопедичен хирург бе категоричен, че е огромна разликата при операции, извършени по този нов протокол и при стандартния подход и тя е в полза на пациентите. Той посочи и причините, поради които се стига до смяна на тазобедрена става. „Първата причина е коксартрозата – възрастово обособено износване на ставата. Немалка част са пациентите обаче, които развиват определени заболявания в областта на тазобедрената става. Като пример мога да посоча асептична остеонекроза на бедрената глава, което се развива и при по-млади хора, дори и при съвсем млади. За съжаление през последните 1-2 години се забелязва нарастване на такива случаи, тъй като една от възможните причини за появата на това заболяване е прекомерното използване на кортизонови препарати. При ковид пандемията те бяха основна съставка при комплексното лечение при тежко състояние на пациенти. И може би като резултат на това все повече пациенти имаме с асептична некроза – млади хора.“






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37