Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Богдански:

Мобилни лекарски екипи ще обслужват селищата без лекари

Повече от 30 години чакаме решение на проблема с осигуряване на здравна помощ на хората в отдалечените населени места. В цялата страна, включително и в Благоевградска област, има много места, в които сградите на някогашните здравни центрове все още съществуват, но те отдавна не предлагат дейност. Именно заради това ПП „Има такъв народ“ разработи законопроект за допълнение на Закона за здравеопазването, който ще осигури създаване на мобилни лекарски екипи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград благоевградският депутат от ИТН Станислав Богдански.

Проектът предвижда купуване на 25 високопроходими специализирани автомобила с медицинска апаратура, екипирани със здравни работници. Те ще осигуряват профилактика на хората в населените места, в които няма лекарска практика.

„Идеята е тези екипи да посещават хората един път месечно и да извършват прегледи, кръвни изследвания, тестове и електрокардиографии“, допълни Богдански.

Средствата за купуването на линейките ще дойдат от акцизния данък на цигарите и алкохола.

Законопроектът за мобилната лекарска помощ мина на първо четене в Народното събрание.

Богдански коментира и слабите места в процедурата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради.

„Внесъл съм въпрос до регионалния министър да бъдат публикувани данните от техническите обследвания и енергийните сертификати на всички сгради, за да може тези, които имат съмнение, да сравнят документите на своята сграда със съседната. Защото има редица случаи, при които два еднакви съседни блока получават различен брой точки, въпреки че имат еднакви проекти“, коментира народният представител.

Той е убеден, че ако се публикува цялата информация, хората ще видят къде са нередностите и мотивирано и обосновано ще могат да пуснат жалби.

Станислав Богдански коментира и бюджета на Благоевград за 2024 година. Той изрази съмнение, че държавата ще успее да осъществи в цялост капиталовите дейности за всички общини.

„Смятам, че не е направена добра сметка дали ще има достатъчно пари за всички входирани и одобрени проекти, а това ще доведе до напрежение сред отделните общини“, заяви Богдански.


 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20