Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Действаща воденица привлича туристите в село Беласица

Скътаното в полите на красивата планина Беласица село, носещо нейното име, привлича все по-голям туристически интерес. В това е категоричен кметът Велик Филчев, според когото, там се намира, единствената действаща в област Благоевград воденица.

“Ние я приемаме тази воденица като даденост, нещо, с което сме свикнали. В последно време тя се използва повече като чели за атракция на ученици, млади и не толкова млади, за да видят нещо подобно. В селото това е единствената воденица, мисля че е единствената и в област Благоевград. Като гледам интереса през последните няколко месеца мисля, че е една от малкото работещи в цяла България. Това е нещо, за което не се бях замислял, че професията на воденичаря, на мелничаря, е една от замиращите в България”, коментира за Радио Благоевград кметът на село Беласица Велик Филчев.

Собственикът на воденицата е Георги Балджиев, който притежава документи, според които, мелницата е на около 150 години. Наследил я е от неговия прадядо.Съоръжението е леко модернизирано, тъй като в момента работи и с вода и на ток, за да е по-ефективно.

“Наистина е нещо любопитно, което трябва да бъде запазено и съхранено, но е необходимо мястото около воденицата да бъде почистено и облагородено, за да е по-безопасно и атрактивно за туристите. Идват хора от цяла България, ученици на “зелено училище”, идват хора от Варна и от Добрич за да я видят. Местните хора я приемат за даденост, а останалите искат да я видят като атракция”, допълни кметът на село Беласица.

Това не е единствената забележителност в района. В съседство на мелницата се намира черквата “Свети Пророк Илия”, която е може би една от най-старите в България. Тя се поддържа от дарения на хора от цялата страна, които я посещават през цялата година. Храмът е наистина много красив, облагороден и поддържан, като основната заслуга е на отец Борис.

Под черквата се намират основите на старото училище. Впоследствие, в центъра на селото е направена новата сграда на Основно училище “Христо Ботев”. Преди две години школото е затворено, заради липса на ученици и финанси. Но, има идея сградата на затвореното училище да бъде превърната в музейна сбирка.

“В момента ръководството на Община Петрич подготвя проект, за ремонт, модернизация и преустройство на сградата на училището, която да се използва пак за културна дейност, под формата на филиал на Общинския исторически музей в Петрич. Предстои окончателното изработване на проекта тази година и входирането му. Много се надявам той да бъде одобрен и ако това се случи, се надявам това да бъде първото от закритите училища в страната, които няма да бъдат разграбени и продадени. Това е нещо хубаво, така ще се запаят и сградният фонд и земята, и най-старото училище в община Петрич ще бъде запазено. Ще се създадат нови работни места, има много ползи и разчитам че нещата ще се случат”, каза още с надежда кметът на петричкото село Беласица.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велик Филчев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00