На 14 юни 2023 г. в целия свят отново ще бъде отбелязан Световният ден на кръводарителя. Официално обявен още през 2005 г. от Световната здравна организация за годишно събитие, денят предоставя специална възможност да се отдаде почит и да се благодари на доброволните кръводарители по света и да се привлече вниманието на обществеността към една от най-значимите дейности – осигуряване за нуждаещите се болни хора на достатъчни количества безопасна кръв. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Емилия Алова – началник на лаборатория по трансфузионна хематология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Самата тя е кръводарител от 40 години - започнала да дарява кръв още в студентските си години, предала е това на децата си, разговаря по темата за доброволното даряване и с внуците си.
„Кръводаряването е полезно. То стимулира процеса на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма. Но, защо е толкова важно да даряваме кръв? Защото изключително много хора се нуждаят от кръв и кръвните съставки. Само в нашата болница всеки месец има 900 сака издадени кръвни продукти – тромбоцити, плазма и R-концентрат – всичко това е от човешка кръв“ – каза д-р Алова. Тя посочи, че мъжете могат да даряват кръв 4 пъти на година, а жените – 3. Това не застрашава по никакъв начин човешкото здраве, защото кръвта се възстановява много бързо. До края на деня е възстановена като количество, а качеството до 1 месец. При даряване се взима 450 мл кръв, като задължително условие е кръводарителят да е пълнолетен. „Не е вредно за здравето на този, който дарява. 450 мл е стандартна доза, защото в сака за кръвовземане има милилитри консервант, който не позволява на кръвта да се съсирва. Там трябва да бъде спазена определена пропорция, затова количеството е 450 мл.“
Кой може да дарява кръв и за кои хора има противопоказания?
„От 18 до 65-годишна възраст всеки здравчовек може да дарява кръв. Дълъг е списъкът с противопоказания – хора с определени заболявания, на които не се взима кръв. Има въпросник, който кръводарителят попълва. Хора с високо кръвно налягане, алергии, астма, инфекциозни заболявания, епилепсия и други заболявания от списъка – не могат да дарят кръв“.
Д-р Алова посочи, че малко хора даряват кръв в България, което е проблем. Обикновено при необходимост за близък човек. „Ако един здрав мъж дарява кръв в годината 1-2 пъти, а жена – 1 път, няма да се налага да ги ангажираме да даряват за своите близки. При кръводарителски акции се отзовават граждани, но са сравнително малко“.
Каква е процедурата за даряване на кръв?
Попълва се въпросник, свързан със здравословното състояние на дарителя. Вземат се няколко капки кръв от пръста, за експресно определяне на кръвната група. „След което се измерва хемоглобинът – ако човек е с под 120 хемоглобин, не може да дари кръв. Измерва се кръвното налягане, дарителят ляга на легло за кръвовземане. Сестрите са много опитни и могат да реагират адекватно, ако някой се почувства зле. Никак не е страшно“.
Как се съхранява взетата кръв?
„35 дни се съхранява еритроцитният концентрант, 2 години се съхранява прясно замразената плазма, която е много ценен биопродукт, защото има кръвоспиращо действие, съдържа лабилните фактори на кръвосъсирване. Замразява се под минус 25 градуса. Тромбоцитите, които също са много важни, се отделят от кръвта и се съхраняват 5 дни“.
Хората със „златна“ кръв
„Най-често срещаната кръвна група в България е 0 и А, следвани от В и АБ. Между всички тези групи има RH отрицателни. 20 процента от хората са RH отрицателни. АБ-отрицателната е най-рядката кръвна група. При пациентите с АБ група хубавото е това, че може да им се прелива и друга кръв – А, Б, при нужда и нулева“.
Д-р Алова уточни, че в развитите европейски държава стимулират кръводаряването още в ученическа възраст, което обяснява защо на по-късен етап имат повече доброволни кръводарители. „Какво правя аз, когато имаме акция по кръводаряване – каня всички млади лекари да дарят кръв. Тези, които дариха за първи път – на следващата година дойдоха първи. Смятам, че трябва да се говори повече на тази тема в училищата, за да имаме повече кръводарители, както в другите европейски страни. “
В началото на лятото сме и градусите на термометъра стават все така високи. Жаркото слънце освен добро настроение често носи и различни видове дискомфорт. Сред тях са разширените вени. Как да облекчим разширените вени през лятото, как да поддържаме здравето на краката си, какви са летните опасности за разширените вени през летния сезон? Отговорите..
Над 3000 деца на възраст 8-12 години от училища в страната участваха в скринингова кампания с безплатни профилактични прегледи за гръбначни изкривявания. Специалната програма на Клиниката по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ стартира в края на миналата година, а първият ѝ етап приключи през месец май 2025 г., който..
Безплатни консултации за туберкулоза стартираха в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати“ се провежда за втори път през тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контролна туберкулозата в Министерството на здравеопазването...
Затлъстяването е глобален проблем, с който се срещаме все по-често, както в България, така и в развитите европейски страни, САЩ, напоследък и в Далечния изток. Затлъстяването се превърна в глобална епидемия, която след себе си води много асоциирани заболявания, лошо качество на живот и намалена продължителност на живота. „Затлъстяването и..
МБАЛ – Благоевград организира месец на отворени врати в кардиологичното отделение – обяви на пресконференция д-р Димитър Димитров, изпълнителен директор на най-голямата болница в Югозапада. За времето от 9 юни до 9 юли екипът на отделението, което е с 3-то най-високо ниво на компетентност, ще преглежда граждани, които са заявили своето желание на..
Безплатните изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи се провеждат през месец май в Благоевград. За поредна година градът участва в Националната кампания „За живот без тютюнев дим“ на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май...
В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..