Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марияна Кукушева: Технологиите изместват все повече хлебарите от професията

На Спасовден празнуват хлебарите и сладкарите, но за съжаление през последните години се наблюдава все по-малък интерес към тази професия. Това сподели в ефира на Радио Благоевград Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България.

„Това е най-древната професия, която ще продължи в бъдещето. За съжаление, човешката дейност вече се измества от изкуствения интелект и механизацията в процеса на производство на хляба, защото младите хора нямат афинитет към тази професия. Тя е тежка, отговорна, полага се нощен труд, по празниците има страшно много работа и това е факт, който не привлича младите хора“, коментира Кукушева.

По думите й, заплащането на заетите в бранша е същото като в останалите европейски държави, но въпреки това, отношението към този труд не е положително. Отливът от професията на хлебаря е повсеместен и не е характерен само за България.

„За съжаление, модерните технологии изместват все повече хората от професиите, в които се изисква ръчен труд. Не съм оптимист, че историята може да се върне назад. Смятам, че отливът от тази професия е траен и някои професии, между които и тези две, за които говоря, ще бъдат силно редуцирани в следващите до 10 години и ще се превърнат  в бутикови професии, а хората, работещи в бранша, ще се превърнат просто в оператори на машини“, сподели още председателят на браншовата организация на хлебарите и сладкарите.

Според Марияна Кукушева, нулевото ДДС на хляба, което остава до края на годината, се е отразило положително, защото е довело до „изсветляване“ на бранша и до изчезването на „сивата икономика“ в него. Другият голям социален ефект е, че продължава да не се начислява ДДС върху цената на хляба. Но, основният проблем остава липсата на работна ръка в хлебопроизводството, който не може да бъде решен само от бранша.

Пазарът на зърнените култури в момента е спокоен, въпреки че през последните две седмици на борсата се наблюдава с около 100 евро по-висока цена на пшеницата. Към момента не може да се коментира бъдещата цена на пшеницата, защото жътвата предстои. Българският хляб и в момента е най-евтината храна в целия Европейски съюз и тази тенденция най-вероятно ще бъде запазена.

През последните години категорично намалява консумацията на хляб в България, заради търсенето на друг вид тестени изделия, които изместват насъщния. Намалява и населението в България, така че някои статистики са обясними от гледна точка на демографската криза, но хлебопроизводството продължава да бъде бързо развиващ се бранш и ежедневно България продължава да присъства на големия европейски пазар, чрез големите търговски вериги.

„Пожелавам на хлебопроизводителите и сладкарите преди всичко здраве, благословение от Бога, защото след Бог е хлябът и много устойчивост в идващите процеси, които ни очакват до края на годината и в бъдещ период. Но, нека бъдем оптимисти, хлебарите са хора, които пазят вярата в себе си и я даряват на всеки свой потребител, чрез хляба, който произвеждат“, пожела Марияна Кукушева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Марияна Кукушева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38