„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура. Системата, която обслужва огромен документооборот на предприятието, се намираше още в 90-те години, тъй като се работеше само с хартиени документи. В рамките на месец -два решихме този въпрос. По отношението на структурата също се наложи да направим някои промени, които да отговарят в пълна степен на задачите, които ЮЗДП изпълнява. Всичките ми действия са били насочени към оптимизация на дейността и структурата на предприятието, така че то хем да изпълнява дейностите по възложените планове, хем да бъде в състояние да изпълнява и неща, които да доведат до още по-добри резултати“. Това заяви в ефира на Радио Благоевград инж. Валентин Чамбов, директор на ЮЗДП.
Той призна, че горското предприятие продължава да има задължения, но те се обслужват своевременно.
„Имаме стабилност, която ни позволява да бъдем ликвидни и коректни към служители и партньори“, подчерта той.
По отношението на дърводобива годината не е трудна, тъй като всичко върви в срок, но при реализацията на дървесината има трудности.
„Дървопреработвателните фирми изпитват затруднения в реализирането на продукцията. На първо място причините се коренят във външните фактори. Това са двете войни, както и икономическата стагнация в Германия, която е основен партньор на страната ни по отношение на дървопреработвателната индустрия. Всичко това косвено влияе на реализацията на нашата продукция. Най-големите заводи у нас изпитват известни затруднения в реализацията на продукцията. Това влияе на нас като предприятие, което осигурява една пета от всичката дървесина в страната“, беше категоричен инж. Валентин Чамбов.
Тази година са съставени 142 акта за административни нарушения, което е с една четвърт по-малко в сравнение със същия период на предходната година.
Броят на нарушителите в горите намалява.
Не така стои въпросът с пожарите, които продължават да създават много работа и на горските служители.
През първото полугодие на 2023 година са били регистрирани 25 пожара, а за същия период на тази година инцидентите са 36, при това с по-голяма площ.
Причината е затоплянето на климата и най-вече човешката небрежност.
Валентин Чамбов увери, че няма да има затруднения с осигуряването на дърва за огрев за населението.
„За разлика от минали години, сега имаме излишък на суровина. Не се предвижда и промяна в цената на дървата за огрев“, подчерта директорът на ЮЗДП.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с инж. Валентин Чамбов в прикачения файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..