В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите и производителите на храна. Началото на събора е на 12 юли, когато ще се проведе колоквиум, посветен на децата и възпитанието им в духовни ценности.
„Основите на събора са положени през далечната 2018 г. Празникът се провежда вече 6-та година, само с от една година пропуск, заради Ковид пандемията. Избрахме Гигинския манастир, защото в тази част от южна България не е правен такъв голям събор и след една среща с архимандрит Никанор, взехме решение да провеждаме тази празник, който се превърна в едно от най-големите събития в страната. Чрез него целим да съхраним българския дух, самобитност и фолклор“, коментира за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и заместник-председател на „Обединени български животновъди, които са сред основните организатори на събора.
В народния празник се очаква да се включат десетки хиляди посетители и изпълнители. Заявка за участие са потвърдили над 800 изпълнители – индивидуални и групови, самодейни състави и професионални изпълнители, певчески, танцови и разказвачи. В събитието ще се включат 42 културни институции, които ще представят богатството на фолклора в музикалната програма. На сцената на събора малки и големи ще пресъздадат среща на поколенията и предаването на традициите. В съпътстващите събития гостите на събора ще видят бита, културата и поминъка на Граово със специално обособените – Изложение на животновъдите, кулинарно изложение, „Алея на занаятите“, „Граовско село“ и „Алея на производителите“.
„Откриването на празника е на 13 юли, събота. Тогава ще се проведе международно първенство по традиционна българска борба на пояс „Кореш“. Ще има водосвет и курбан за здраве. По-късно започва преглед на изложените животни, като успоредно с това ще тече фолклорна програма. Ще има дегустация на продуктите, произведени от преработвателите, ще участват и много народни певци“, допълни Коюнджийска.
В програмата на празника е предвидено дефиле на редки породи животни, ръчно доене на овце, дефиле на българско овчарско куче, ще бъдат представени различни породи животни от цяла България.
„Искам да кажа, че животновъдите са герои, въпреки 24-часовия труд, въпреки липсата на работна ръка, продължават да отглеждат тези наши животни. На всички искам да благодаря и да поканя всички да посетят нашия Църногорски събор“, допълни Юлия Коюнджийска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..