Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“.
„Според мен Александър Томов в генетиката си носи таланта за създаване на кино. Разказването на филмова история по начин, по който тя да бъде грабваща, е изкуство. В неговия филм присъства Божията искра, която прави един филм гениален, прави го гледаем и донася на хората това удовлетворение, от което имат нужда. Българската публика много сериозно е обърната към старото българско кино. Този глад за филм, който да е на български език и да носи нашите ценности в случая беше удовлетворен от филма на Александър Томов-син“ – коментира за Радио Благоевград организаторът на големия международен филмов форум Ефемия Фард.
Тази година в „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“ участваха близо 5 000 филма от 130 държави, между които Мароко, Колумбия, Индонезия, Филипини. „Фестивалът е форум за социално кино, което събира в България ленти от цял свят. Основните акценти са насочени срещу насилието над жени; разглеждаме проблемите на децата аутисти; участват филми, свързани с опазването на околната среда и не на последно място акцент са положителните истории на филми на хора с увреждания“, допълни Ефемия Фард. Тя сподели, че фестивалът започва с официалното награждаване на 1 юни, но реално продължава до 30 ноември с излъчване на лентите и съпътстващи събития.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..