Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени като деликатес в Страната на изгряващото слънце, а списание „Vogue“ нареди столицата ни сред културните столици на Европа, най-мащабният форум за творчество и занаяти отново прояви интерес към българската идентичност.
Авторски ръчно направени изделия, вплели в себе си националните ни традиции с елементи от бита и хилядолетната ни история, напуснаха пределите на България, за да се превърнат в експонати на биеналето "Хомо Фабер", което се проведе през месец септември. Негов организатор е швейцарската фондация "Микеланджело", а дом на изложението е красивият остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Около 70 държави представиха произведения на майсторското и ювелирното изкуство в 10 изложбени зали.
Един от тримата българи, които тази година бяха част от биеналето, е Людмил Йорданов. Той е от София, но има тясна връзка с Перник, където работи като преподавател по изкуство в ОУ „Алеко Константинов“. Определя себе си като творец, артист, учител и мечтател. Йорданов е трето поколение майстор на сурвакарски маски, като любовта към занаята му е предадена от неговия дядо.
Младият творец е основател и водач на Самодейна Сурвишкарска група към Фондацията "Йорданови АРТ и Приятели“, която основава, за да обедини млади хора, които обичат българската традиция и обичаи. Групата пък наскоро се завърна от 12-ия Световен културен танцов фестивал в Южна Корея, където спечели наградата „Дрийм Прайз“. Там 30 млади българи представиха танц, съставен от игра на традиционни български кукери, преплетен с красотата на българските народни танци. Те бяха част и от национално турне в няколко града, сред които Чонджу, Пусан и столицата на Южна Корея - Сеул.
„Наистина тази година за мен и за цялото творчество на Фондацията, беше доста динамична и вълнуваща. Случайно получих имейл, който беше доста изненадващ за мен, да взема участие на тазгодишното биенале за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо Фабер“ във Венеция, организирано от базираната в Женева Фондация „Микеланджело“. Само по себе си, когато видях, че Фондация „Микеланджело“ иска да присъствам на тяхното събитие, беше „уау“ за мен“, сподели в ефира на Радио Благоевград Людмил Йорданов, като допълва, че поканата за участие била благодарение на Росина Пенчева, която е посланик на „Хомо Фабер“ за България.
„Тя е присъствала на втората ми галерийна изложба в София, видяла е творчеството ми, много е харесала това, с което се занимавам, и всъщност ме е предложила на Фондация „Микеланджело“, а хората от цяла България избраха мен. Искам да благодаря на Росина, че ми даде шанс творчеството ми да излезе от нашата мила родина и да достигне до повече хора“, разказва Йорданов.
В Южна Корея пък българската група застава рамо до рамо с 12 националности от цял свят, като успява силно да впечатли присъстващите с традиционния български танц и кукерските костюми.
„Това, което направи силно впечатление на всички, беше, че в Корея беше 30 градуса, влажно 100 %, беше убийствена жега и абсолютно всички други групи бяха оскъдно облечени, а пък нашата визия е от овча кожа, тежките звънци, страховитата маска на главата, просто наистина беше предизвикателство хем да представим обичая Сурва, хем и да запазим нашето здраве“, разказва пред Радио Благоевград Йорданов.
Целият разговор с Людмил Йорданов чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова.Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..
Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..
Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..