Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в изготвянето на първата наредба, указваща платеното паркиране в областния център.
„Броят на автомобилите в нашия град се увеличи неимоверно много. Броят на новопостроените кооперации също нарасна, а с това и хората, имащи право да ползват с предимство паркоместа. Въпреки изискването да има паркинг или паркомясто към новите сгради, виждаме, че това изискване не се спазва“, коментира той.
Илиев оцени усилията на администрацията да въведе ред в трафика и паркирането в централните части на Благоевград, но посочи, че проектът на наредба трябва да бъде допълнен.
Той подчерта, че синята зона не бива да включва определен брой улици, а заключен периметър в една територия. Това ще помогне да бъдат избегнати „белите петна“, в които и в момента се паркира безплатно. Другата идея е зоната да бъде разделена на две – синя и зелена, според интензитета на автомобилния трафик.
„Важно е да се помисли върху баланса на териториите, както е например в столицата. Идеята за платено съботно паркиране с основание разбуни духовете на хората – на собствениците на заведения в центъра, на хората, които отиват да пазаруват и други“, допълни той.
Кирил Илиев посочи нуждата от поставяне на паркомати, които ще спестят разходи на общинското дружество.
Как ще плащат македонските и гръцки туристи синя зона, когато посещават Благоевград, за нерегламентираното паркиране в кварталите, за нуждата от изграждане на обществени паркинги и защо общинската администрация нарушава закона с идеята да въведе конкретно мобилно приложение за платено паркиране, може да чуете в целия разговор на Мария Благоева с Кирил Илиев.
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..