Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САНИРАНЕ

Един милиард лева ще изсипе държавата за напълно безплатно саниране на панелни блокове. Кои точно - ще се реши на конкурсен принцип.

Условията за участие на практика са две – да са блокове с поне 36 апартамента и собствениците да регистрират сдружение на етажната собственост.

Звучи прекрасно, толкова даже прекрасно, че направо страх да те хване. Защото си знаем – безплатен обяд няма, а единственото безплатно нещо е сиренцето в капана за мишки. Така че на практика няма нищо гратис – въпросът е кой го плаща.

Хайде сега да се пробваме да познаем чий е въпросният 1 милиард. Точно така –  наш е, от парите на данъкоплатците, отишли в бюджета на държавата.

Следователно можем  да попитаме – откъде накъде ще бъдат безплатно санирани само панелни блокове? А хората в тухлените такива да се оправят сами ли? Не е ли вид дискриминация това решение? Още повече, че панелки има най-вече в големите градове. И друго. Как е определна границата от 36 апартамента. Защо не 24 или 48 примерно?

Всички ще плащаме чрез данъците си, включително и хората в санираните блокове ще кажете. Така е, но късметлиите на практика получават неясно на какъв принцип  държавна помощ, която ще доведе до нараснала пазарна стойност на тези имоти и бъдещи спестявания от енергосметки.

На всичко отгоре въпросният 1 милиард няма как да стигне за всичките над 70 000 панелни блокове у нас. Всъщност тези един милиард лева трябвало – според регионалното министерство – да бъдат гаранция за получаване на неколкократно по-голямо финансиране от международни финансови институции за задвижване на програмата – т.е. ще бъдат изтеглени заеми, които вероятно ще се превърнат в дълг за България и трябва да бъдат изплащани от всички ни.

Другият неясен момент е защо живеещите в блока трябва да се регистрират като юридическо лице, т.е. като сдружение на собствениците. Какъв е смисълът от това, при положение, че става дума за безплатно саниране? Да не говорим че немалко апартаменти са необитаеми или пък дадени под наем, а собствениците живеят я в друг град, я в чужбина.

Въпросните сдружения крият и една потенциална опасност, за която юристи предупредиха още преди две години. Според приетите текстове в законите за енергетиката и за управление на етажната собственост, ако всички живеещи в блока, се регистрират като юридическо лице и направят сдружение на собствениците, може да получат с 20% по-ниска тарифа за отопление и подгряване на водата, тъй като са със статут на фирма.

Това хубаво, но само докато дойде сметката на името на асоциацията.  Ако се намерят няколко човека, които принципно не искат да платят /а такива винаги ще има/ останалите ще трябва да покрият борча им. Да не говорим, че след две неплатени фактури "Топлофикация" може да заведе дело не срещу отделните собственици, а  срещу блока и дори да се стигне до обявяването му за публична продан.

Т.е. сдруженията напомнят за добре известните групи на мобилните оператори, когата при един неизряден член спират разговорите на всички.

Да, вероятно могат да се намерят начини до подобни колизии да не се стига, но българинът винаги е бил подозрителен към орташката работа, а и към безплатните подаръци.  Особено ако ги прави държавата.

Защото знае – единствено безплатно е сиренцето в капана за мишки. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46