Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЪРЦИЯ


Най-дългият държавен химн в света е гръцкият. Поемата „Химн на свободата“, написана от Дионисиос Соломос през 1823 година е от цели 158 стиха

Горе - долу  толкова години ще трябват на комшиите, за да си изплатят държавните борчове. Които са цели 319 милиарда евро. И това при положение, че преди три години от дълга бяха опростени 107 милиарда.

Въпросът, разбира се, е искат ли изобщо гърците да ги връщат. И ако „да“ при какви условия.

Отговор на въпроса би трябвало да получим утре, когато референдум трябва да реши дали да бъдат приети предложенията на кредиторите или не.

Само по себе си допитването би било интересно от наша гледна точка - да видим как действа задължителното гласуване, за въвеждането на каквото настояват българските управници.

Не че те възнамеряват да ни питат за каквото и да е, най-малко пък за това да взимат ли заеми и да ги харчат по собствено усмотрение…

Ако утре гърците кажат „Да“, правителството ще трябва да подпише споразумението с кредиторите, които изискват повишение на данъци и орязване на разходи в замяна на нова финансова помощ. Ако ли пък кажат „Не“, управляващата коалиция се надява да продължи преговорите за дълга.

Според социологическите изследвания към момента повечето граждани са склонни да гласуват позитивно – 47 процента, а 43 процента са за отрицателен отговор.

Междувременно бивши премиери и лидери на опозицията, призоваха сънародниците си да гласуват с "Да". Парадоксалното е, че немалка част от тях имат в различна степен „заслуги“ за натрупването на чудовищния гръцки дълг, който далеч не се е появил изведнъж.

Гърция поддържа от 2006 до края на 2013 г. нарастващи бюджетни дефицити, Докато през 2006  бюджетният дефицит е "само" 6.1% от БВП, за 2009 достига 15.2%! За 2013 г. превишението на разходите на държавата над приходите е 12.2% - или 4 пъти по-високо от допустимото по критериите на Евросъюза. При това положение не е чудно, че гръцкият държавен дълг, който през 2006  е 225 млрд. евро, продължава да расте неудържимо и само след 7 години вече е 319 млрд.

Отначало изглежда лесно недостигащите в бюджета средства да се набавят със заеми, а когато заемите трябва да се връщат, да се взимат нови. Гърция днес показва докъде води спиралата на задлъжняването.

Един суров, но важен за държавниците и не само за тях урок.

Ясно е, че потомците на елините тепърва ги очакват трудни времена, независимо как ще се развие дълговата криза. Защото винаги в историята сметката я плащат не тези, които са поръчали музиката, а обикновените хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46