България има 52 университета. Засега.
Засега, защото се задава появата на 53-ти такъв. Бабува му лично не кой и да е, а просветният министър професор Танев.
Съответно на ранга му, бъдешето висше училище няма да бъде някакъв си тривиален университет, а много, ама наистина много специален. Това ще бъде уникалният Национален университет на Третата възраст или - преведено от чиновнически на човешки – пенсионерска алма матер.
Министърът толкова се е вживял в начинанието, че вече е обявил обществена поръчка за проект на бъдещето учебно заведение. Което наистина май ще бъде уникално в европейски план дори, тъй като тертипът за него ще се вземе от Австралия, Чили и Бразилия, вроятно поради липса на опит в тази посока на Стария континент, където има образователни центъри за възрастни, но не и цели университети.
Бъдещият Университет на Третата възраст ще се финансира от бюджета, от такси, които учащите пенсионери трябва да плащат, както и по проекти от еврофондовете. В университета за възрастни ще има обучение по академични програми, които се изучават и в други ВУЗ-ве, както и програми за здравно обучение, курсове по физическа култура, изкуства и по изучаване на чужди езици и комуникационни технологии, предвижда министърът.
Всичко това е добре, макар че е трудно да се обясни защо ни е 53-ти университет, при положение, че и в момента всеки желаещ пенсионер може да се запише в кой и да е от вече съществуващите.
Според статистиката само 78 са студентите над 60 години у нас, а най-възрастният е 85-годишният бивш учител Панайот Панайотов. Някак си е нелогично да се създава университет за няма и стотина души. А да се надява министърът, че поне половината от над двата милиона пенсионери ще се затичат към аудиториите е меко казано нереалистично.
Вярно, човек наистина цял живот се учи, но не непременно в академична среда и то след пенсия. Едно такова обучение може да бъде само за собствено удовлетворение, но не и начало на нова трудова кариера. Не е лесно човек да повярва, че седемдсетгодишенбивш кантонер ще запише ядрена физика, защото в Козлодуй заплатите били високи. Или пък баба ще учи за фелдшер, за да може сама да мери кръвното в пенсионерския клуб и да предписва илачи на наборите. Да покаже на живо, как спасението на давещите се става дело на самите давещи се.
Труден за решаване ще бъде и въпросът със студентските такси. От една страна пенсионерите не са най-са сред най-богатите – макар телефонните измамници да не са съгласни с това твърдение -, но от друга страна ветераните би трябвало да могат да използват студентски заем като по-младите си колеги.
Доколко банките са склонни да финансират престарелите питомци на Националния университет на Третата възраст предстои да се види.
Възрастта, разбира се, не е порок, даже би могла да е в полза за най-ученолюбивите пенсионери. Колко му е фарацевтична фирма да ги спонсорира, след което да се хвали как медикаментите им правят от старците енергични и успешни студенти отличници…
Разбира се, редно е и преподавателите в бъдещия университет да бъдат набори на питомците си. Така новите студенти ще се обучават в позната от пенсионерските клубове среда, но вече на едно по-високо академично ниво…
Изобщо перспективите пред бъдещия университет са блестящи. Без съмнение за него ще се говори и в чужбина. Дори може да се разкрият филиали, например в Слънчев бряг, където така или иначе редовно идват австрийски пенсионери – колко му е да им се спретне някой квалификационен курс – ол инклузив. Изобщо варианти много.
Прочие, да живее бъдещият НУТВ!
Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на 5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..
„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..
Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта. Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..
Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че това, което се случва около 21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност. Чуков добави: "Предполагам, че..
Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..
Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...
Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..