Този 15-ти септември е един по-различен първи ден на новата учебна година. това каза директорката на едно карнобатско училище. жената имаше предвид възкръсналото от пепелта школо, преживяло пожар през пролетта.
Но всъщност думите й важат за цялата училищна система в държавата. защото 15-ти септември 2016-та е и първият ден в който реално започна да функционира реформата в училищното образование.
Която смело може да оприличи със своеобразен стрес тест за обществото.
В началото на учебната година въпросите към министерството на образованието и науката са повече от отговорите. явен е стресът върху ученици, родители, учители, които в крачка ще трябва да разбират как да усвояват новите учебни програми без съответстващи учебници, с допечатки в последния момент, с новопоявили се пособия и други изненади, поднесени дни преди началото на новата учебна година.
В самото й навечерие бяха променени имената на училищата, съответно бяха променени трудовите договори на учители и училищен персонал, смениха се печатите, естествено се промениха и банковите сметки и електронните подписи - това бяха първите стъпки, които училищните директори трябваше да направят, за да осъществят реформата в образованието.
От промяната на имената бяха засегнати основно езиковите и математическите гимназии, както и средните общообразователни училища, които бяха прекръстени съответно на профилирани гимназии (ПГ) и на средни училища (СУ).
Което си е доста странно и дори безмислено, след като дори възпитаник на помощно училище може да се сети, че гимназия по немски /примерно/ език е профилирана именно в изучаването на езика на Гьоте без пред името й да се се изписва ПГ…
Сред другите реформи е тази, че още преди 15 септември в училищата трябваше да бъдат формирани и обществени съвети, които да осъществяват граждански контрол върху образователното заведение.
Поне засега не се е чуло да има подобни съвети. Друг е въпросът какво точно разбират родители бизнесмени, икономисти, търговци или строители от педагогика и пропедевтика, че да контролират училището.
Много по-добре би било тези добри граждани да контролират откъсо отрочетата си и да ги възпитават в уважение към учителя.
Защото днес българският учител е безсилен да се справи сам срещу многобройните жалби от родители заради заслужено ниски оценки на техните деца. Разни комитети, НПО-та и всевъзможни организации подбуждат и отправят препоръки родителите да завеждат дела срещу учители, позволили си да имат отношение към злосторни и неприемливи деяния, извършени от техните деца.
Впрочем, според в новия просветен закон - член 205, алинея 5 законодателят услужливо и изрично упоменава, че наказаните ученици могат да оспорват наказанията по реда на Административно-процесуалния кодекс.
Наказания, чието действие е за съответната учебна година, но при бездруго претоварения съд и след обжалване срокът на наказанието вече е изтекъл по давност…
Иначе министерството изразява грижа за преподавателя и неговата – цитирам - „постоянна и всеобхватна квалификация с непрекъснат характер като част от стратегията за учене през целия живот.“
Е, големият проблем на тази концепция е, че средната възраст на педагозите у нас е 55 години, а болшинството са надхвърлили тази възраст и не им е останал много живот през който да учат изцяло нови познания, базирани на напълно непознати практики и технологии. За цели поколения преподаватели овладяването на такива познания е практически непостижимо.
А появяването на млади съвременни, грамотни и необременени учители в класните стаи при сегашните заплати на педагозите е меко казано Фата Моргана.
Да, на прочулия се учителски събор в Арена Армеец министър Кунева обеща 10 процента увеличение на заплатите, но то все още не е факт…
Но така или иначе на 15-ти септември 2016-та реформата стартира. Плодовете й ще ги берем след 12 години. За съжаление тогава може да е твърде късно…
Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на 5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..
„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..
Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта. Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..
Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че това, което се случва около 21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност. Чуков добави: "Предполагам, че..
Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..
Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...
Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..