Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 100 археолози участват в най - висшия си форум, който се провежда в Бургас

Наситената програма на форума включва представяне на миналогодишните изследвания на праисторически, антични, тракийски и средновековни обекти в цялата страна, съобщи доц. Людмил Вагалински, директор на Нац. Археологически институт при БАН. Той посочи като един от най - значимите за 2017 г. подводния проект, който проучи останките на 68 потънали кораба на дъното на Черно море.

„ С този проект подводната ни археология получи тласък, от който се нуждаеше. В момента благодарение на него се пренаписва световната история на корабоплаването. Black Sea Map ни постави на световната карта за подводни проучвания“.

Зам. министърът на културата Амелия Гешева поздрави археолозите по повод най – значимия им форум и заяви, че през 2017 г. повече общини са подпомагали финансово разкопките на важни археологически обекти по места:

„ Надявам се тази практика да бъде продължена и през тази година. Правителството отпусна за 2018 г. с 500 000 лева повече за археология, така че вярвам, че предстои един изключително успешен сезон с много добри резултати.“

В програмата на тазгодишната археологическа конференция е поставен и акцент на региона. Днес се представят проучванията извършени на Акве Калиде, Русокастро, Деултум, местността Месарите край Созопол, Козарева могила край Поморие и др., съобщи директорът на Бургаския исторически музей Милен Николов.

В края на днешния ден предстои откриването на изложбата "Скритите тайни на Черно море", която представя любопитни артефакти от морската ни история и 3D макети на потънали кораби, открити при последните проучвания на морското дъно.  

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Анелия Божкова получи „Златен грифон“- изображение на грифон с огърлие за цялостен принос в археологическата наука. Наградата й връчи зам. министърът на културата Амелия Гешева по време на 57 Национална археологическа конференция, която се провежда в Бургас. Проф. Божкова е отличена за работата си вече 30 години на редица обекти, сред които Копривлен, Малко Тръново Чирпанско, Симеоновград, Харманли и некропола в Месамбрия.

Отличия за работата си през миналата година получиха и трима археолози от региона: доц. Кръстина Панайотова за разкопките си на Аполония, гл. ас. Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология за проекта Бляк Сий Мап и Стефан Бакърджиев, директор на Историческия музей в Ямбол за проучванията на Кабиле.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10