Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Поморие може да се види изложбата „Девет товара коприна и още толкова – везани”

Снимка: Община Поморие

Тази година в Нощта на музеите Исторически музей – Поморие представи за първи път пред своята публика гостуващата изложба „Девет товара коприна и още толкова – везани”. Изложбата е подготвена от екипа на Регионален исторически музей – Хасково, като основната идея е посетителят да стане свидетел на една непреходна красота, да се потопи в атмосферата и да почувства лекотата, която коприната притежава и предава от поколение на поколение. Експонатите, включени в изложбата, са от  XIX и XX век. Повечето от тях са с естествения цвят на коприната.

Най-ценните качества на коприната са нейната здравина и трайност. Тя излъчва благородство. Затова в чеиза на всяка девойка най-представителни и скъпи са били свилените облекла и покривки, бродирани с коприна. Приготвяни са с много умение и търпение, за да им служат през целия живот в делник и празник, за дарове и спомен.

Първите сведения за отглеждане на черница за изхранване на буби по българските земи са от XII век. Бубарството у нас е допълнителен отрасъл. До края на XVIII век като бубарски центрове се оформят районите около Одринско, Хасковско, Преспанско, Битолско, а по-късно и някои райони в Северна България.

Най-голям възход бубарството има през 70- те години на XX век, когато България е на трето място в света по производство на пашкули след Япония и Корея.

Гледането на буби е занятие, упражнявано от почти всички социални и етнически групи в Хасковска област до 80-те години на XX век. Свилените платна от варена коприна, получена при домашни условия, са тъкани на хоризонтален стан, а малко по-късно фините нишки, добити в първите фабрики за производство на коприна в Хасково и Свиленград, се тъкат на железни станове.

 Изложбата „Девет товара коприна и още толкова – везани” е представена за първи път пред  хасковска публика в далечната 2005 година. От тогава тя е показвана в Перник, Габрово,  ИЕФЕМ – София, Пловдив, Стара Загора, Свиленград, Димитровград, Пазарджик, Велико Търново, Полски Тръмбеш. Сега тя може да бъде видяна  от жителите и  гостите на Поморие до края на месец септември. Работното време на Историческия музей ще бъде следното:

до 14.06.2019 г. 

от понеделник до петък –  8.30 -17.00 ч.

събота и неделя – почивни дни

от 15.06.2019 г. до 30.09.2019 г.

от понеделник до неделя – 9.00 – 19.00 ч.

без почивен ден




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00

Балетът „Червената шапчица“ представят днес в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 08.02.25 в 08:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10