Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9 септември - поредната разделителна дата за българина

Книги, забранени преди 9 септември 1944. Книгата на Коста Тодоров е била забранена и през следващите десетилетия. Останалите са книги от автори с леви убеждения. Книгата на английски е от Лаврентий Берия, видна фигура в сталинския репресивен апарат, но за българската левица тогава той е бил известен просто като съветски революционер (вляво). Книги, забранени слез 9 септември 1944. Стихосбирката „Победни песни” на популярния поет Кирил Христов е била забранена, защото възпявала победите на българската армия във войните за национално обединение (в средата). Първото българско издание на „Под игото” от Иван Вазов. Книгата е с блестящи илюстрации от най-добрите тогавашни художници в България: Йозеф Обербауер, Антон Митов, Иван Мърквичка и Антони Пиотровски (вдясно).

Една от спорните дати в българската история е днес – 9 септември. Всъщност, тя датата си е еднозначна, въпросът е в нейното тълкуване и как тя се превърна в поредната разделителна линия на българското общество.

Септември е интересен месец в българската история. Първо идва 6 септември, на който се бием гърдите колко велики българи сме, как сме се обединили, как сме посочили среден пръст на Великите сили. След това идва 22 септември. Когато се бием в гърдите колко велики българи сме, как сме показали колко сме независими, как сме посочили среден пръст на Великите сили…

И идва 9 септември с пълна сила. Подготовката за него започва поне няколко дни преди отбелязването на датата. Веднага след шести. Тъкмо сме се обединили отново, не ни е пуснал празничният махмурлук и започваме с делението на русофили и русофоби, на комунисти и антикомунисти, на репресирани или роднини на репресирани и на антифашисти или роднини на антифашисти.

Започваме да се делим на хора, които бленуват по евтините кебапчета и лимонада и на тези, които помнят Белене. И двете страни са прави. И двете страни грешат. Евтините кебапчета са символ на един по-прост живот: в който все още храната беше качествена, производството беше наше, парите не стигаха, ама пак преживявахме нормално. Заменихме ги с имитиращи продукти, вносни ГМО и живот на кредит. Който може да си позволи кредит.

Белене също е символ. На един репресивен апарат, който те гонеше за стихотворение, който насаждаше страх и не позволяваше неконтролирано от властта мнение. Заменихме го със Фейсбук демокрация и свобода да говориш каквото си искаш. Пък дали някой ще те чуе…

Всички са прави и всички грешат. Защото историята не я пишат победителите, а тези, които пишат историята. А нашата е пренаписвана много пъти. Преди 9 септември беше една, после – друга, след 10 – ти ноември стана трета, а в последните години пак малко по малко се променя. Докато остарееем ние, сигурно ще е толкова различна, че ще се чудим дали това е животът, който сме живели.

Затова, докато продължаваме да се делим на подобни дати, нищо добро няма да излезе. Колкото и да се бием в гърдите три дена по-рано колко сме велики и как сме показали среден пръст на Великите сили. За които днес сме просто пионка, местена там, където е удобно.

Преди години, една партия лансира идеята да се изгради паметник на жертвите от Възродителния процес. Абсолютно умишлено я лансира, но това е друга тема. Правих интервю с един бивш политик, български мюсюлманин. Тогава той ми каза:

„Мисля, че в нашата обща история има много неща, за които да си търсим прошка и да си строим паметници – и християни, и мюсюлмани. Това, че толкова години вече живеем заедно и в мир на това парче земя, е най-голямото доказателство, че сме си простили и най-големия паметник на това“.

Така че, докато мислим дали да рушим паметници, вместо да градим, нищо добро не ни очаква.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас представят изложбата „Порцеланови приказки“ на д-р Светлозар Пармаков

Бургаската Галерия „Ателие R“ кани на среща с д-р Светлозар Пармаков и неговите „Порцеланови приказки". Изложбата ще представи картини и икони от ръчно рисуван порцелан на  5 март, от 18:00 часа. Специално за откриването на изложбата, майсторът на порцелана ще демонстрира „на живо“ как се рисува върху сурова порцеланова плоча и как се раждат..

публикувано на 27.02.24 в 13:50

Разбира се, държавата и Господ са виновни

„Да не разстрелваме предварително „Напоителни системи“ призова в интервю за БНР служебният заместник-министър на земеделието Тодор Джиков. Вярно, скъсаните диги са отговорност на предприятието, но пък за непочистените корита на реките отговарят общините. За безобразната сеч, която не позволява задържане на водата са виновни тези, които я..

публикувано на 07.09.22 в 17:00

Анушка вече е разляла олиото...*

Драстичен скок и в цената на олиото до 6 лева за литър предизвика масови проверки по магазини, складове и предприятия. Има спекула, категорична е властта.   Складовете са пълни, а цената се завишава изкуствено, обяви аграрният министър Иван Иванов. При първите 200 проверки е установена надценка от 3 лева или 100%, сложена от търговеца, уточни..

обновено на 12.03.22 в 10:42
Боян Чуков

Не трябва да намаляваме своята бдителност

Експертът по борба с тероризма Боян Чуков коментира, че  това, което се случва  около  21- годишния младеж Мохамед Абдулкадер, е рутинна дейност на всяко едно контраразузнаване - следи се определен контингент и когато се съберат достатъчно признаци или доказателства, започва разследване за терористична дейност.  Чуков добави: "Предполагам, че..

публикувано на 02.07.20 в 13:20

Разпалването на расовата вражда в САЩ се използва за свалянето на Доналд Тръмп

Убийството на Джордж Флойд е само повод, но в никакъв случай не е причина за събитията в САЩ.90 % от загубилите живота си чернокожи в САЩ са убити от чернокожи, така че да се говори за някаква изключителна агресия на белите спрямо афроамериканците е несериозно. Боян Чуков отбелязва: САЩ се намират в навечерието на президентските..

публикувано на 09.06.20 в 14:16

Стара сграда в Бургас противопостави бизнес, министерство и общество

Бургазлии организираха протест в защита на старата сграда на книжарница „Хеликон“ на площад „Тройката“. От няколко месеца в града се носеха слухове, че тя, както и останалите две сгради до нея ще бъдат съборени и на тяхно място ще бъде изградена нова. Преместването на книжарницата на други две места в града допринесе за тази информация...

обновено на 13.05.20 в 18:21

Половинчати мерки и половинчати тулупи

Чакаме Гергьовден, за да разхлабим мерките. Същите тия мерки, дето от държавния апарат редовно ни обясняват, че са най-хлабави. И е така. В Турция и Сърбия ги затваряха по домовете. При нас всеки извадил си декларация лети по пътищата родни. Иначе - имаме мерки. Ама половинчати. Покрай Великден затворихме София. Ама половинчато. Който можа -..

публикувано на 05.05.20 в 15:46