Над 11 000 учени алармираха, че трябват спешни и навременни мерки, защото Земята се е запътила към екологичен колапс. В свой доклад те предлагат и крути мерки, сред които и спиране ръста на населението.
В резултат на човешката дейност има особено обезпокоителни тенденции за увеличаване на температурата, вдигане на морското равнище и екстремни метеорологични явления, смятат учените. Предупреждението им е публикувано в журнала “Био Сайънс” по повод 40 г. от първата световна конференция за климата, проведена в Женева през 1979 г. Заключенията се основават на събирана оттогава информация за консумацията на енергия, повърхностната температура, прираста на населението, обезлесяването, изследване на полярния лед, БВП и въглеродните емисии, пише „24 часа“. Според експертите са необходими спешни промени като спиране на ръста на населението, изоставяне на изкопаемите горива, прекратяване на обезлесяването и намаляване на консумацията на месо. Световното население в момента се увеличава с 200 000 души на ден, уточняват news.bg. Статистиката сочи, че тазгодишният месец октомври е най-топлият в света, откакто европейската служба “Коперник” е започнала наблюденията си през 1981 г. Изминалият месец е 5-ият последователен, който подобрява или се доближава до рекордните стойности. Според данните последните 4 години са най-топлите, регистрирани някога в света.
За съжаление, много от нещата са отдавна предречени от научната фантастика. Колко да е фантастика, след като се явява поглед в бъдещето? В не един или два филма и книги са засегнати подобни проблеми, свързани със свръхпопуляцията и свръхконсумацията, които вървят ръка за ръка. Изчерпването на природните ресурси на места и последващия от тях икономически крах и глад на хората, води (в тези филми) до преселения, войни, геноцид (What happened to Monday, Ressident evil) . В някои от художествените произведения това се решава със забрана за раждане на деца или ограничаване на техния брой. В други – с военни конфликти, използване на вируси и болести. А малцината оцелели, избрани и състоятелни, остават в своя Ноев ковчег, за да започнат Новия световен ред. Звучи ви като конспирация? На мен ми звучи като бъдещето.
Промените в климата засилват ерозията и замърсяването на почвите. Следствието от това ще е или глад, или засилване производството на ГМО култури, които да водят до изменение и на генетиката ни (Interstellar). И това го има описано в научната фантастика.
Учените предупредиха, че покачването на морското ниво се ускорява вследствие на топенето на ледената обвивка в Гренландия и Антарктика. Професор Ханс Ото-Пьортнер от ООН заяви, че ако нещата продължат по същия начин, морското ниво се очаква да се вдигне с 5 метра до 2300 г. Затоплянето на океаните ще промени също така наличието на кислород и на хранителни вещества, което ще засегне обитателите на моретата и хората, които зависят от тях за препитанието си (Waterworld).
За съжаление, ние ще сме само странични наблюдатели. През този месец САЩ се оттеглиха от глобалния пакт за борба с климатичните промени, познат като Парижко споразумение. Държавният им секретар Майк Помпео го определи като „несправедливо икономически бреме“ върху страната му. В Парижкото споразумение САЩ се съгласиха да съкратят емисиите си от парникови газове с най-малко 26 процента под равнищата от 2005 г. и да направят това не по-късно от 2025 г., пояснява investor.bg. Десетки страни преследват цели за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г. Те обаче съставляват едва около 11 процента от световните парникови емисии и сред тях не присъстват най-големите замърсители: Китай, САЩ и Индия. Фаворитите в първичните избори на демократите за кандидат за Белия дом заявиха, че ако спечелят, ще вземат мерки САЩ да постигнат целта за нулеви нетни парникови емисии до 2050 г., отбелязва The Guardian. Прилагане на споразумението без САЩ ще изисква други големи замърсители като Китай и Индия да увеличат своите усилия. Китай, който сега е страната с най-големи емисии парникови газове, е дал големи обещания, но способността на Пекин да ги изпълни продължава да е под въпрос, пише вестникът. Според правилата на ООН Китай и Индия са смятани за развиващи се страни и не са задължени да намаляват парниковите си емисии. Те се съгласиха да направят това в рамките на Парижкото споразумение до голяма степен, защото САЩ предприемаха действия по този въпрос. С излизането на САЩ ще трябва други индустриално развити страни да оказват натиск на икономиките във възход.
И така – БВП и производството ще останат водещ фактор в политиката. И докато монетарната система е движеща, едва ли можем да очакваме промяна. Икономиката на ресурсите е утопия, разказвана в конспиративните среди и… забележете – в научната фантастика. Само че тя се появява в тези филми и книги след събитие, равнозначно на библейски потоп. От което оцеляват малцина. Но, докато големите броят парите, за нас и за тези след нас ще остане сметката.
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..
Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..
Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...
През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..
Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни предложения за развитието на двете общини. Те се реализират по проект, който трябва да доведе до стратегия,а дейностите са по "Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури". Самото сдружение е основано на..
Поморие е единствената община от Южното Черноморие, която участва в най-голямата туристическата борса в Европа World Travel Market в Лондон. 27 туристически фирми, сдружения и общини, сред тях и концесионерът на летище Бургас, се включват в изложението. "Община Поморие представя своите възможности за алтернативни форми на туризъм като..
Със свое решение Министерският съвет одобри днес техническо изменение в Картата на регионалните помощи на Република България за периода 2022-2027 година. В края на 2023 година Европейската комисия (ЕК) одобри нова версия на Програма „Развитие на регионите“ за периода 2021-2027 г. с включени приоритети и финансиране от Фонда за справедлив преход..
Местна инициативна рибарска група „Приморско – Царево“ организира срещи с рибари в Приморско, Царево и Ахтопол, за да дадат конкретни предложения за..
Община Поморие подписа договор, с който всички улични осветителни тела в 13-те населени места ще бъдат подменени със светодиодни и автономни..
Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия...