Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научната фантастика – поглед в нашето умиращо бъдеще

Снимка: europarl.europa.eu

Над 11 000 учени алармираха, че трябват спешни и навременни мерки, защото Земята се е запътила към екологичен колапс. В свой доклад те предлагат и крути мерки, сред които и спиране ръста на населението.

В резултат на човешката дейност има особено обезпокоителни тенденции за увеличаване на температурата, вдигане на морското равнище и екстремни метеорологични явления, смятат учените. Предупреждението им е публикувано в журнала “Био Сайънс” по повод 40 г. от първата световна конференция за климата, проведена в Женева през 1979 г. Заключенията се основават на събирана оттогава информация за консумацията на енергия, повърхностната температура, прираста на населението, обезлесяването, изследване на полярния лед, БВП и въглеродните емисии, пише „24 часа“. Според експертите са необходими спешни промени като спиране на ръста на населението, изоставяне на изкопаемите горива, прекратяване на обезлесяването и намаляване на консумацията на месо. Световното население в момента се увеличава с 200 000 души на ден, уточняват news.bg. Статистиката сочи, че тазгодишният месец октомври е най-топлият в света, откакто европейската служба “Коперник” е започнала наблюденията си през 1981 г. Изминалият месец е 5-ият последователен, който подобрява или се доближава до рекордните стойности. Според данните последните 4 години са най-топлите, регистрирани някога в света.

За съжаление, много от нещата са отдавна предречени от научната фантастика. Колко да е фантастика, след като се явява поглед в бъдещето? В не един или два филма и книги са засегнати подобни проблеми, свързани със свръхпопуляцията и свръхконсумацията, които вървят ръка за ръка. Изчерпването на природните ресурси на места и последващия от тях икономически крах и глад на хората, води (в тези филми) до преселения, войни, геноцид (What happened to Monday, Ressident evil) . В някои от художествените произведения това се решава със забрана за раждане на деца или ограничаване на техния брой. В други – с военни конфликти, използване на вируси и болести. А малцината оцелели, избрани и състоятелни, остават в своя Ноев ковчег, за да започнат Новия световен ред. Звучи ви като конспирация? На мен ми звучи като бъдещето.

Промените в климата засилват ерозията и замърсяването на почвите. Следствието от това ще е или глад, или засилване производството на ГМО култури, които да водят до изменение и на генетиката ни (Interstellar). И това го има описано в научната фантастика.

Учените предупредиха, че покачването на морското ниво се ускорява вследствие на топенето на ледената обвивка в Гренландия и Антарктика. Професор Ханс Ото-Пьортнер от ООН заяви, че ако нещата продължат по същия начин, морското ниво се очаква да се вдигне с 5 метра до 2300 г. Затоплянето на океаните ще промени също така наличието на кислород и на хранителни вещества, което ще засегне обитателите на моретата и хората, които зависят от тях за препитанието си (Waterworld).

За съжаление, ние ще сме само странични наблюдатели. През този месец САЩ се оттеглиха от глобалния пакт за борба с климатичните промени, познат като Парижко споразумение. Държавният им секретар Майк Помпео го определи като „несправедливо икономически бреме“ върху страната му. В Парижкото споразумение САЩ се съгласиха да съкратят емисиите си от парникови газове с най-малко 26 процента под равнищата от 2005 г. и да направят това не по-късно от 2025 г., пояснява investor.bg. Десетки страни преследват цели за постигане на нетни нулеви емисии до 2050 г. Те обаче съставляват едва около 11 процента от световните парникови емисии и сред тях не присъстват най-големите замърсители: Китай, САЩ и Индия. Фаворитите в първичните избори на демократите за кандидат за Белия дом заявиха, че ако спечелят, ще вземат мерки САЩ да постигнат целта за нулеви нетни парникови емисии до 2050 г., отбелязва The Guardian. Прилагане на споразумението без САЩ ще изисква други големи замърсители като Китай и Индия да увеличат своите усилия. Китай, който сега е страната с най-големи емисии парникови газове, е дал големи обещания, но способността на Пекин да ги изпълни продължава да е под въпрос, пише вестникът. Според правилата на ООН Китай и Индия са смятани за развиващи се страни и не са задължени да намаляват парниковите си емисии. Те се съгласиха да направят това в рамките на Парижкото споразумение до голяма степен, защото САЩ предприемаха действия по този въпрос. С излизането на САЩ ще трябва други индустриално развити страни да оказват натиск на икономиките във възход.

И така – БВП и производството ще останат водещ фактор в политиката. И докато монетарната система е движеща, едва ли можем да очакваме промяна. Икономиката на ресурсите е утопия, разказвана в конспиративните среди и… забележете – в научната фантастика. Само че тя се появява в тези филми и книги след събитие, равнозначно на библейски потоп. От което оцеляват малцина. Но, докато големите броят парите, за нас и за тези след нас ще остане сметката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Дановски

Финансовото министерство подготвя бюджет с дефицит до 3%

Финансовото министерство подготвя бюджет с дефицит до 3% на начислена основа, потвърди зам.-министър Мартин Дановски. Това е ключов показател от критериите по договора от Маастрихт, необходими за влизането на страната ни в еврозоната.  На въпрос на БНР дали вече има яснота по основните параметри на финансовата рамка за догодина като размер на дълга,..

публикувано на 26.09.24 в 16:32
Зам.-министърът на транспорта К.д.п. Живко Петров

За над 2 млн. лева се модернизира пристанището в Бургас

Два милиона лева са вложени в модернизацията на инфраструктурата на терминали „Бургас Изток 2“ и „Бургас Запад“ на пристанището. Проектът е съфинансиран по Механизма за свързване на Европа (МСЕ), сектор „Транспорт.  Това стана ясно на среща в Международния конгресен център с участието на  заместник-министърът на транспорта К.д.п. Живко Петров и кметът..

публикувано на 26.09.24 в 16:09

Увеличиха туристическия данък в община Несебър

Хотелиери и къщи за гости в община Несебър ще плащат по-висок туристически данък. Увеличението е с 20 стотинки на нощувка и бе гласувано от общинския съвет в града. От бранша смятат, че на този етап ставките не трябва да се вдигат.  Общинската администрация първоначално поиска по-драстично поскъпване , но в зала коригира докладната..

обновено на 26.09.24 в 15:08

Форум за социално предприемачество ще се проведе в Бургас

Форум за социално предприемачество и стартиране на собствен бизнес в България ще се проведе утре, 27 септември в Бургас. В него могат да участват  всички български граждани и бежанците, живеещи на територията на страната. Той се организира от Кариерния център на Фондация „Благотворителна католическа организация Каритас Витания” в..

публикувано на 26.09.24 в 12:30

Защита на авторските права е едно от основните предизвикателства пред травъл блогърите

Защита на авторските права е едно от основните предизвикателства и задачи пред травъл блогърите у нас. 36-ма са членовете на едноименната асоциация, която се бори с това. Според Елена Иванова, коятя е блогър автор на "Друми с думи" и учредител, въпреки че има закон за авторското право проблемът стои на дневен ред и сега.  "Имаме много големи проблеми..

публикувано на 26.09.24 в 11:10

Бързи зарядни станции за електрически автомобили ще изградят в к-с"Славейков" в Бургас

Бързи зарядни станции за електрически автомобили ще бъдат изградени в к-с"Славейков". Предложението на общинската администрация бе одобрено днес от общинските съветници. Проектът е пилотен за страната и морския град ще бъде първият, който ще реализира такива обекти. Идеята е на „ЕСО Чардж“ЕАД, който ще постави  публично достъпни зарядни точки..

публикувано на 25.09.24 в 16:54

КНСБ иска ръст на бюджетните заплати с 10% през следващата година

За ръст на бюджетните заплати с 10% през следващата година настояват от КНСБ, за целта ще са необходими допълнителни 1,8 милиарда лева.  Президентът на синдиката Пламен Димитров настоя за спешно въвеждане на "заплата за издръжка", свързана с нивото на заплащане, което е необходимо, за да се осигури достоен стандарт на живот на работниците и техните..

публикувано на 25.09.24 в 15:19