Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1600 пациенти преминават годишно през отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас

Над 1600 пациенти на година преминават през Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас.То е единственото на територията на Югоизточна България и днес отбеляза своя 10–ти рожден ден.Започнахме с 600 души, каза началникът на отделението д-р Иван Казмин. 15 са леглата в него, на тях и на медицинския персонал разчитат стотици хора. Опитваме се максимално бързо да обхванем пациента и като  диагностична и като терапия, обясни още лекарят:

Тук идват пациенти не само от Бургас, Сливен и Ямбол, а и от Хасково, Кърджали, имали сме от Сандански, от Благоевград. Отделението отговаря на трето ниво на компетентност по медицински стандарт „Ревматология“.

Имаме добри възможности както като диагностика, като и като терапия и лечение, които по нищо не се отличават от една софийска болница, подчерта д-р Казмин.

Директорът на бургаската болница д-р Бойко Миразчийски поздрави колегите си и отбеляза:

Вие все повече и повече развивате дейността по ревматология. Нивото на отделението не е такова, каквото беше, когато започнахте преди десет години.Благодаря на д-р Казмин и на целия екип, Бургаски регион е един от късметлиите, че има такова отделение. Всичко, което се работи като ревматология в страната, се изпълнява и тук. Това не става от само себе си, това става с много труд и усилия.

Надявам се да ставаме все по-добри, заяви старшата сестра Бисера Райчева:

Имаме много нови лекари, в началото бяхме само двамата с д-р Казмин и още шепа хора.Днес ревматолозите вече са пет на брой. 

А сред лекарите и сестрите, днес бяха и благодарни пациенти. Някои от тях  като Станимир Карагьозов са от самото създаване на отделението:

Преди да постъпя тук, година и половина бях на легло.Не излизах от вкъщи, бях прекъснал да работя. Много са перипетиите. Стигнах до ВМА София.Там не успяха да ми помогнат, казаха ми да потърся д-р Казмин. И вече десет години през 8 седмици съм тук на вливки. Благодарение на тях аз си върша работата и то доста добре, на пълни обороти.Вече сме  като приятели, след като сме тук на рождения ден. Чувствам се добре с целия екип!

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40